Automatyczna konewka

nawadnianieRośliny doniczkowe i balkonowe potrzebują latem dużo wody.
Mimo że podlewanie jest prostym zabiegiem, czasami przysparza kłopotów. Dzieje się tak, gdy wyjeżdżamy na urlop lub mamy dużo roślin, ale brak nam czasu, by się nimi zajmować.

Kropelkowe nawadnianie roślin to sposób podlewania, stosowany w niektórych szklarniach, sadach i szkółkach. W tym systemie, często sterowanym komputerem, woda jest dostarczana cienkimi rurkami bezpośrednio do każdej rośliny, tuż obok korzeni.Spływa do ziemi w regularnych odstępach czasu w postaci kropel.

W sklepach ogrodniczych można kupić nieduże zestawy do nawadniania kropelkowego.

Na balkonie
Na tarasy i balkony najlepiej się nadają zestawy podłączane do kranu, składające się z rozdzielnika wody, minipompki i plastikowych rurek. Wylot kranu musi być nagwintowany, ponieważ trzeba na niego nakręcić rozdzielnik wody -końcówkę, do której podłącza się rurki doprowadzające wodę.
Minipompka filtruje i dozuje wodę do układu rurek, obniża także jej ciśnienie w instalacji. Bez tego urządzenia woda spływająca przewodami prosto z kranu zalewałaby korzenie i wypłukiwała ziemię z doniczek.

Do każdej rośliny doprowadza się następnie kapilarę – cienką rurkę. Pojedyncze krople spływają z jej końca po plastikowym kolcu wprost do ziemi. W ten sposób każda roślina w ciągu godziny może otrzymać około 0,2 litra wody, czyli 3-4 ml/min (jedną łyżeczkę wody na minutę).
W mieszkaniu
Przed wyjazdem na urlop możemy zastosować system nawadniania kropelkowego skonstruowany specjalnie do roślin w doniczkach, w którym źródłem wody jest zbiornik (np. duże wiadro). Wodę ze zbiornika tłoczy elektryczna pompa z filtrem uniemożliwiającym przedostanie się do sieci zanieczyszczeń. Dodatkowym elementem zestawu jest transformator obniżający napięcie z 220 do 12 V. Za pomocą tego systemu można jednocześnie podlewać rośliny w 36 doniczkach. Zależnie od wielkości doniczek stosujemy jeden z trzech znajdujących się w zestawie rozdzielników wody, z przewodami o wydajności 15 ml/min, 30 ml/min lub 60 ml/min (każdy rozdzielnik ma 12 przewodów).

Cała instalacja jest uruchamiana raz dziennie na minutę przez włącznik czasowy, wbudowany w transformator prądu. Wystarczy to, aby roślinom dostarczyć odpowiednią dawkę wody. System ten pobiera codziennie około 1,5 litra wody. Wyjeżdżając więc na dłuższy czas, trzeba dobrać zbiornik odpowiedniej wielkości albo -co jest lepszym wyjściem – włożyć pompkę do rezerwuaru przy toalecie, gdzie ciągle dopływa świeża woda.

System nawadniania kropelkowego może również służyć do nawożenia roślin. W tym celu wystarczy w zbiorniku na wodę sporządzić roztwór nawozów, który metodą kropelkową zostanie rozprowadzony do doniczek.

W obydwu opisanych systemach rurki dostarczające roślinom wodę są bardzo cienkie, może się zdarzyć że zarosną glonami. W związku z tym co pewien czas powinniśmy sprawdzać ich drożność i w razie potrzeby je oczyścić.