Jak sadzić krzewy porzeczki?

porzeczka-sadzenieCzerwone i czarne porzeczki sadzi się późną jesienią. Krzewy powinny rosnąc w próchniczej, lekko piaszczystej glebie gliniastej. Wiadomo jednak, że rozwijają się pomyślnie także w gorszym jakościowo podłożu.

Czerwona porzeczka ma krótki pęd główny, z którego odśrodkowo wyrasta wiele pędów bocznych, w całości korona przypomina kielich. Krzewy sadzi się płytko. Przycinając młode sadzonki, pozostawia się 3-5 pędów skracanych na długość 20-30 cm ewentualnie na długość 3-4 oczek. Dojrzała porzeczka powinna zachować od 6 do 8 pędów przewodników, przycinanych pielęgnacyjnie średnio co trzy lata.

U czarnych porzeczek pędy wyrastają wprost z karpy. Krzewy sadzi się nieco głębiej (na 8-10 cm, mierząc od nasady pędu, Pędy młodej czarnej porzeczki przycina się na taką samą długość jak pędy porzeczki czerwonej. Warto jednak wspomnieć, że czarna porzeczka tworzy krótsze rozgałęzienia. Dlatego dojrzały krzew powinien zachować 8-10 pędów przewodników, przycinanych co dwa lata na długość 4 oczek.