Grzybek w doniczce

czubek-cytrynowy„Jestem zapalonym grzybiarzem, dlatego z radością odnotowałem fakt, że w doniczce z uprawianym w domu cyprysem wyrósł ładny grzybek wysokości 10 cm. Nie wiem jednak, co to za gatunek i skąd się tu wziął.”

Grzyb, który wyrósł w doniczce, jest niestety niejadalny. Nazwa tego gatunku brzmi: czubek cytrynowy [Leucocoprinus bimbaiimii). Jego owocniki powstają ze strzępek grzybni rozwijającej się w podłożu. Mają one charakterystyczne czubate kapelusze, z delikatnie postrzępioną powierzchnią i blaszkami na spodzie, oraz jasny pierścień na trzonku. Gatunek ten należy do grupy grzybów tropikalnych, które przypadkowo zostały do nas przywiezione z zagranicy (wraz z ziemią w doniczkach z egzotycznymi roślinami) i zadomowiły się w szklarniach. Niekiedy w doniczkach wyrastają też gatunki typowe dla naszych lasów i łąk. Ich zarodniki lub strzępki grzybni dostały się do podłoża wraz z torfem bądź korą sosnową.

Grzyby te nie szkodzą roślinom i można je pozostawić jako dodatkową ozdobę doniczki. Gdy jednak owocniki zaczną się rozkładać, lepiej je wyrwać i wyrzucić.