Podorywka–co i jak ?

Podorywka–co i jak ?

         Podorywka to zabieg orki płytkiej, która rozpoczyna zespół uprawek pożniwnych. Zabieg ten wykonywany jest głównie latem bezpośrednio po zbiorze roślin. Niektórzy gospodarze wykonują ją teraz, jeszcze przed sezonem.

         Do podorywki rolnicy wykorzystują pługi podorywkowe, kultywatory podorywkowe lub brony talerzowe. Jej głębokość najczęściej wynosi od 5 do 10 centymetrów. Celem tego zabiegu jest polepszenie struktury gleby. Dzięki temu jest ona bardziej wilgotna, a ewentualne patogeny zniszczone. Ponadto za sprawą podorywki możliwe jest przykrycie resztek pożniwnych. Najlepszy czas na jej wykonanie to okres letni, bezpośrednio po zbiorze roślin. Jednak niektórzy gospodarze wykonują ją teraz. Dlaczego ? 

         Dlatego, iż sprzyjają ku temu warunki, ponieważ gleba w tym momencie jest jeszcze wilgotna. Wykonując ten zabieg w tym okresie można przyczynić się do rozkładania się resztek elementów pożniwnych oraz roślin, które nie wzeszły a te z kolei stworzą warstwę próchnicy, tak istotną jeśli chodzi o żyzność gleby. Jednak należy zachować ostrożność w wykonywaniu tego zabiegu, ale także innych, po to by po prostu nie zaszkodzić, ale pomóc.