Uprawa kukurydzy w trudnych warunkach

Uprawa kukurydzy w trudnych warunkach.

       Jak uprawiać kukurydzę na słabej ziemi? Największe obszary uprawy kukurydzy widoczne są w północno-wschodniej części kraju, a także Wielkopolsce. Wynika to z faktu sprzyjających ku temu warunków. A co z miejscami, gdzie gleba jest nieco słabsza  ?

              Kukurydza jest rośliną, która nie jest aż nazbyt wymagająca, jeśli chodzi o warunki glebowe. Można uprawiać ją nawet na glebach klasy V. Niemniej jednak trzeba wówczas dobrze je przygotować, odpowiednio uprawiać oraz nawieść obornikiem. Jeszcze, gdy dojdą do tego uregulowane warunki wodne, może okazać się, że kukurydza da całkiem niezły plon.

Co więcej, chcąc uprawiać kukurydzę w nieco gorszych warunkach glebowo-wodnych można pokusić się o wybór odmian, które poradzą sobie nieco lepiej w porównaniu z innymi. Warto także w tym przypadku wybrać odmianę wczesną, ponieważ jest ona w stanie wzrosnąć, za nim dopadnie ją susza. Na gorszych glebach dobrze jest siać odmianę kukurydzy, która znajduje się poniżej FAO 240. Może być to Glejt, Lokata, czy nowsze odmiany takie jak: Skarb lub Tonacja.

To, jaki materiał do zakiszenia uzyska rolnik nie zależy wyłącznie od samej uprawy kukurydzy. Pamiętać należy także o wysokości koszenia. Kukurydzę lepiej jest kosić nieco wyżej, energia znajduje się przecież w samej kolbie i w ziarnach. Ponadto trzeba mieć na uwadze również czas jej zbioru, by nie odbył się on zbyt wcześnie.