Sekrety pielęgnacji litopsów

litops1Cykl życiowy litopsów jest związany z występowaniem pór deszczowych w ich ojczyźnie. Aby uprawiać te rośliny w domu, musimy poznać ich roczny cykl rozwojowy i skrupulatnie przestrzegać terminów podlewania.

Zima. Pamiętajmy, że podlanie litopsów w okresie od listopada do marca jest przyczyną zakłócenia ich cyklu życiowego i może nawet doprowadzić do obumarcia rośliny. W odróżnieniu od innych sukulentów litopsy rosną przez cały rok. Z nastaniem zimy rozpoczynają nowy cykl życiowy: chociaż początkowo tego nie widać, między starymi liśćmi rozwijają się nowe, głęboko ukryte w ziemi. Czerpią one wodę z ubiegłorocznych liści, które powoli rozsuwają się na boki i stopniowo zasychają. Pod koniec kwietnia zostają z nich tylko suche resztki. Ta przemiana zwana jest przez kolekcjonerów sukulentów przeobrażeniem.

Ponieważ litopsy nie przechodzą okresu spoczynku, nie należy ich przetrzymywać przez zimę w chłodzie. W tym okresie powinny stać w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, ale nie w pobliżu kaloryferów. Gdy powietrze jest za suche, wyrastające liście są o wiele mniejsze od starych.

Wiosna. Od kwietnia, jeśli tylko dni są słoneczne, młode liście zaczynają intensywnie rosnąć. W tym okresie należy rośliny podlewać, ale jedynie wtedy, gdy jest ciepło i woda nie utrzymuje się zbyt długo w podłożu. Litopsy, podobnie jak wiele innych sukulentów, nie znają umiaru w pobieraniu wody. Jeśli ziemia, w której rosną, będzie ciągle wilgotna, to komórki magazynujące wodę mogą jej wchłonąć tyle, że rozsadzą zewnętrzną tkankę liścia. W takim wypadku roślina odzyska urodę dopiero za rok, gdy wyrosną nowe liście.

Lato. W czerwcu przerywamy podlewanie. Jedynie podczas wyjątkowo upalnego lata możemy rośliny troszeczkę podlać (zwłaszcza jeśli zaczną się kurczyć), aby miały wystarczający zapas wody do wytworzenia pąków kwiatowych.

Jesień. Późnym latem i wczesną jesienią, a czasem dopiero w grudniu (w zależności od gatunku rośliny, pogody i warunków panujących na parapecie) w szparach pomiędzy liśćmi litopsów pojawiają się kwiaty. Otwierają się one po południu, a zamykają wieczorem. Aby kwiaty się rozwinęły, muszą na nie padać promienie słoneczne. Kwitnienie jednego kwiatu trwa zwykle kilka dni; w tym czasie nie należy dopuszczać do silnego przesychania ziemi w doniczce. Roślin nie podlewamy tylko podczas deszczowej pogody. Po przekwitnięciu nie wolno ich podlewać do końca marca.

Choroby i szkodniki
Prawidłowo pielęgnowane litopsy są odporne na choroby. Roślinę nadmiernie podlewaną mogą porazić grzyby z rodzaju Fusa-rium Zainfekowany egzemplarz usuwamy z pojemnika, gdyż leczenie choroby jest nieskuteczne.
W szparze między liśćmi i na korzeniach litopsów żerują czasem wełnowce wyglądające jak maleńkie kłaczki waty. Można je skutecznie zniszczyć preparatem Actellic 50 EC. Jeśli zauważymy na roślinach delikatną pajęczynę i miniaturowe pajączki, znaczy to, że litopsy zostały zaatakowane przez przędziorki. Żeby się ich pozbyć, trzeba opryskać rośliny preparatem Cascade 050 EC lub Nissorun 10 EC, a po 7-10 dniach powtórzyć zabieg stosując środek o nazwie Neoron 500 EC lub Torąue 50 WP.

Kamyki, których przybywa
Litopsy możemy rozmnażać z nasion. Najlepiej wysiewać je zimą. Podłoże powinno być stale wilgotne; dopiero gdy rośliny osiągną średnicę około 0,5 cm, przesuszamy ziemię od czasu do czasu. Od października nie podlewamy siewek, aby mogły przejść pierwsze przeobrażenie; niestety, wiele z nich wtedy ginie.
Znacznie łatwiej rozmnożyć litopsy z bocznych odrostów, które odcinamy ostrym nożem po wyjęciu roślin z podłoża. Zanim ponownie je posadzimy, miejsca cięcia powinny dobrze przeschnąć.