Oczko wodne i czysta woda

oczko-wodneW każdym nowo założonym zbiorniku woda początkowo mętnieje i dopiero po 2-3 tygodniach, kiedy wytworzy się stan tzw. równowagi biologicznej, ponownie staje się przejrzysta. Zmętnienie utrzymujące się dłużej świadczy o tym, że nastąpił zbyt intensywny rozwój glonów i bakterii. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy:
•    zbiornik ma powierzchnię mniejszą niż 10 m2;
•    jeziorko jest silnie nasłonecznione i woda szybko się nagrzewa;
•    do wody wpadają liście i kawałki roślin.

Sposoby oczyszczania wody
W naturalnym stawie woda jest czysta dzięki temu, że żyją w niej rośliny i ryby. W sztucznie założonym jeziorku też może panować równowaga biologiczna, pod warunkiem że jest ono dosyć duże i rośnie w nim sporo roślin. Jeżeli chcemy od razu mieć w zbiorniku klarowną wodę, dodajmy do niej środki chemiczne – np. Pool Algicyde, Pool Baktericide. Stosujmy je dokładnie według wskazówek podanych na opakowaniu, gdyż od nadmiaru chemikaliów łatwo ginie wszystko, co żyje w wodzie.

Najskuteczniejszym sposobem na utrzymanie stałej przejrzystości wody jest jednak zainstalowanie elektrycznej pompy, wyposażonej w filtr. Urządzenie to oczyszcza wodę z glonów i cząstek organicznych, powstałych na skutek gnicia roślin. Pompa wprawia wodę w ruch, dzięki czemu chłodzi się ona i natlenia, nie rozwijają się w niej również larwy komarów (owady te składają jaja tylko w stojącej wodzie).

Jaka pompa?

W sklepach jest wiele typów pomp. Najważniejsze cechy pompy to:

•    wydajność podawana w litrach na godzinę (l/h) lub w litrach na minutę (l/min). Należy wybierać pompę o takiej wydajności, aby woda w zbiorniku została przefiltrowana kilkakrotnie w ciągu doby;

•    wysokość tłoczenia wody określana w centymetrach lub metrach. Jest istotna wtedy, gdy pompa ma zasilać fontannę albo kaskadę. W niektórych katalogach zamiast wysokości tłoczenia podaje się ciśnienie wody na końcówce wylotowej;

•    pobór mocy podawany w watach (W). Zależy on głównie od wydajności i wielkości pompy, wynosi przeważnie od 10 do 200 W;

•    rodzaj filtru; może on być wykonany z pianki poliuretanowej lub z bardzo drobnej siatki. Urządzenie to mechanicznie czyści wodę zasysaną przez wirnik.

Ostatnio produkuje się również filtry biologiczne (zwane ekologicznymi), które można dodatkowo podłączyć do pompy. Filtry te zawierają kolonie bakterii skutecznie oczyszczających wodę.
Czasem w sklepach bywają filtry biologiczno-mechaniczne, tzw. samo-oczyszczające się. Są to urządzenia wygodne w obsłudze, gdyż nie trzeba ich czyścić.

Fontanny i kaskady
Do większości pomp możemy dokręcić specjalną końcówkę, dzięki której uzyskamy strumień wody tryskający ponad powierzchnią zbiornika, lub podłączyć gumowy wąż, służący do zasilania kaskady. Fontanna nie tylko zdobi jeziorko, ale także dodatkowo napowietrza wodę.

Gdzie umieścić pompę?
Pompa nie powinna stać blisko roślin ani na dnie zbiornika. Najlepiej ustawić ją na specjalnym podwyższeniu (tak aby znajdowała się kilka centymetrów poniżej lustra wody), w łatwo dostępnym miejscu, gdyż co pewien czas czeka nas oczyszczanie lub wymiana filtra.

Do dużych i głębokich stawów przeznaczone są specjalne pompy, które umieszcza się poza zbiornikiem. Filtry i końcówki rozpylające wodę pozostają wtedy w jeziorku i są połączone z pompą przewodami gumowymi. Przyciskamy je kamieniami lub przyklejamy do dna zbiornika specjalną wodoodporną taśmą. Przewody elektryczne najlepiej poprowadzić w rurkach z PCW, żeby nie zostały przypadkowo uszkodzone.

Konserwowanie pomp
Co pewien czas trzeba oczyszczać wirniki pomp oraz wymieniać lub czyścić filtry. Te z siatki płucze się pod silnym strumieniem wody, a te z pianki – myje w wodzie z dodatkiem detergentów. Jesienią wyjmujemy z jeziorka całe urządzenie wraz z końcówkami i aż do wiosny przechowujemy je w piwnicy zanurzone w wodzie. Przechowywana na sucho pompa może nie dać się ponownie uruchomić lub stracić szczelność.