Wędzarnia ogrodowa

wedzarnia-ogrodowaWędzarnia może mieć różne kształty. Można wybrać odpowiedni model w sklepie, ale bardzo łatwe jest wykonanie samemu wędzarni, na przykład z beczki metalowej-drewnianej, skrzynki drewnianej-metalowej, lub zbudowanej z cegły. Wędzarnia powinna zapewnić stałą temperaturę pracy. 

wedzarnia2Prymitywna wędzarnia – to może być komin z rury okrągłej lub kwadratowej i o odpowiedniej szerokości, aby pomieścić podroby. Może też być wykonana w  drewnianych lub metalowych beczkach i wiadrach bez dna, stare  zbiorniki  ciepłej wody.

Jak w tradycyjnym piecu na zatrzymanie płomienia trzeba zorganizować „ruszt”: mogą być metalowe pręty, kraty oraz kilka małych kamieni. Rura  odprowadzająca spaliny z pieca jest zamontowana nad rusztem.

Podroby muszą być zawieszone na drucie, haku lub ułożone na siatce. Zatem konieczne jest, żeby nie dotykały ściany i siebie nawzajem.

W dolnej części kraty pod wędzarnią lub hakami damy blachę, która będzie gromadzić tłuszcz.

wedzarnia-cegla

 

 

Stacjonarna wędzarnia z cegły. Rozmiar 51-54 cm dla wędzarni zbudowany trochę z czerwonej cegły i gliny. Osłony i haki są przymocowane do ścian i pokrywy pieca.

 

 

 

 

Wędzarnia z metalowej skrzynki.

wedzarnia-metalowa-szkrzynkaRozmiar 100×60 cm

1. Piec – podstawa z cegły

2. Metalowa skrzynka

3. 4. Narożniki do barów i grille

5. Haki

6. Gruba tkanina

7. Blacha na tłuszcz

8. Krata

9. Palenisko z drewna

 

wedzarnia-beczka

 

Wędzarnia z metalowej beczki.

Na dnie beczki wycięcie. Pokrywa może być wykonana z metalu lub drewna, lecz szczelne dopasowanie. W środku ruszt na mięso i ryby.

 

 

 

wedzarnia-drewniana-beczka

 

Wędzarnia z drewnianej beczki.

Najprostsze rozwiązanie: podstawa 14 cegieł 2 wykorzystywane są do regulacji przepływu powietrza. Dół beczki jest usunięty i umieszczamy go na cegły. Wewnątrz górnej części beczki są gwoździe do mocowania rusztu, kraty. Górna pokrywa beczki jest grubej tkaniny.