Uprawy, a warunki atmosferyczne

Uprawy, a warunki atmosferyczne.

         Susza, która dała się we znaki oraz ujemne temperatury i brak pokrywy śnieżnej może negatywnie wpłynąć na stan ozimin. Dlatego niektórzy gospodarze zastanawiają się już nad przesiewami. Jednak są również Ci, którzy nie mają powodów do narzekań.

         Jeśli chodzi o złe przezimowanie najbardziej wrażliwy jest jęczmień ozimy. Jest on mało odporny na mrozy. Stan przezimowania zbóż w kraju jest różnorodny.

         Niewielkie uszkodzenia, w związku z tym stosunkowo dobra sytuacja jest w południowych rejonach kraju a także na Wielkopolsce. Jeśli nie wystąpią przymrozki a także wysmolenie sytuacja nie powinna ulec pogorszeniu, a plantacje powinny utrzymać dobrą kondycję. W innych regionach zaś nie jest już tak optymistycznie, ponieważ uszkodzenia są znaczące. Mowa tu np. o województwie kujawsko-pomorskim.

         Ogólny stan w jakim znajdują się rośliny w dużej mierze zależy od lokalnych warunków atmosferycznych. Ponadto sytuacja zależna jest również od terminu siewu, sposobu uprawy, usytuowania pola, a także gatunku i odmiany. Zboża, która najbardziej ucierpiały to jęczmień i pszenica. Jeśli chodzi o rzepak, tutaj kondycja może równie niekorzystnie rokować na przyszłość. Wszystko zależy od dalszych warunków pogodowych