Bylica estragon

Bylica estragon

Artemisia dracunculus L ,Estragon.

Pierwotnym obszarem występowania i uprawy estragonu są kraje rejonu Morza Kaspijskiego. Obecnie znany jest prawie w całej Europie, obydwu Amerykach i Azji. Do Polski trafił prawdopodobnie w XVI wieku. Na większych powierzchniach uprawiany jest jedynie na potrzeby przemysłu spożywczego W ogrodach spotyka się go raczej rzadko, chociaż dzięki swoim walorom zasługuje na większe rozpowszechnienie. Znane są dwie formy uprawne estragonu: rosyjska i francuska. W Polsce bardziej znana i ceniona jako przyprawa jest forma francuska.

Surowcem są świeże liście lub suche ziele. Liście w stanie nie uszkodzonym są prawie bez zapachu, po roztarciu wydzielają aromatyczny zapach nieco podobny do anyżku. Jako przyprawę najkorzystniej jest używać estragonu w stanie świeżym, co związane jest z obecnością na młodych liściach dużej ilości charakterystycznych piętrowych włosków olejkowych, które w miarę starzenia się rośliny odpadają. Ziele estragonu zawiera od 0,5 do 3% olejku.

Głównymi składnikami olejku są: metylochawikol, estragol, pinen, kamfen, limonen, cymen i felandren. Poza olejkiem w roślinie występują: kumaryny (herniaryna, skopoletyna), sterole, flawonoidy (rutyna, artemisetyna), garbniki (około 6%), gorycze, kwasy organiczne (kawowy, chlorogenowy), karoten (około 40 mg/100 g) i sole mineralne.

Estragon pobudza apetyt, nieznacznie wzmaga wytwarzanie żółci i jej przepływ do dwunastnicy. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, poprawia trawienie i przyswajanie pokarmów.

Jest to ostra i aromatyczna przyprawa o dość szerokim zastosowaniu. Używa się jej do potraw mięsnych i drobiu, sosów, jest komponentem zalewy do marynowania, może wchodzić w skład nadzienia. Estragon stosowany bywa jako dodatek do świeżych sałatek warzywnych i owocowych oraz konserw warzywnych. Jest niezastąpiony przy kiszeniu ogórków i kapusty, poprawiając ich smak i jędrność, wykazując jednocześnie właściwości konserwujące.

Ziele estragonu używane bywa do produkcji octów ziołowych oraz musztardy estragonowej.

W dietetyce estragon poleca się w diecie ubogiej w sól.