Warunki uprawy jaskra

jaskier1Roślina ta jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody w podłożu – korzenie jej łatwo gniją. W związku z tym jaskier podlewamy umiarkowanie, najlepiej lejąc wodę na podstawkę. Co dwa tygodnie warto go zasilić 0,1 -procentowym roztworem nawozu wieloskładnikowego. Tak pielęgnowany, będzie długo kwitł (każdy kwiat – około 10 dni) i wytworzy małe bulwiaste korzenie, gromadzące substancje zapasowe.

Aby przechować korzenie do następnej wiosny, przekwitłą roślinę trzeba nadal odpowiednio pielęgnować. Gdy tylko minie niebezpieczeństwo przymrozków, doniczkę dołujemy w ogrodzie lub w skrzynce na balkonie. Podlewamy roślinę tak, by ziemia była stale lekko wilgotna i jaskier zbyt szybko nie zakończył wegetacji. Jesienią usuwamy zaschnięte liście, a korzenie pozostawiamy w doniczce i przenosimy do suchego i chłodnego pomieszczenia (można je też przechowywać przesypane torfem albo piaskiem).

W lutym lub marcu wyjmujemy korzenie z podłoża i moczymy przez kilka godzin w wodzie. Następnie wypełniamy doniczkę żyzną przepuszczalną ziemią (na jej dnie kładziemy warstwę drenażu), sadzimy korzenie na głębokości 4-5 cm i dość obficie podlewamy. Doniczkę ustawiamy w chłodnym pomieszczeniu i po raz kolejny podlewamy roślinę dopiero wtedy, gdy pojawią się młode liście. Można także posadzić korzenie w skrzynce wypełnionej wilgotnym piaskiem i dopiero po 7-10 dniach delikatnie przesadzić do odpowiedniej ziemi.

W tych rejonach Europy. gdzie zimy są łagodne, jaskier azjatycki jest popularną rośliną ogrodową. U nas też można go uprawiać w gruncie. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Korzenie wysadzamy po ustąpieniu przymrozków na głębokość 10 cm i w rozstawie 15×15 cm, najlepiej w ażurowych doniczkach. Kwiaty pojawią się wówczas w czerwcu i lipcu. W październiku wykopujemy korzenie i przechowujemy je w pomieszczeniu w temperaturze powyżej 0°C.

Żeby rozmnożyć jaskier, rozrośnięte korzenie możemy wiosną podzielić, ale wówczas młode rośliny nie będą obficie kwitły. Jeżeli chcemy szybko powiększyć kolekcję, lepiej kupić korzenie w sklepie ogrodniczym.

Nasion jaskra nie wysiewa się do gruntu, gdyż rośliny nie zdążyłyby zakwitnąć przed zimą.