Jaskier azjatycki

jaskierPochodzi on z południowej Europy, Syrii oraz Iranu i jest rośliną wieloletnią. Wytwarza bulwiaste korzenie, które w naszym klimacie niestety nie przetrzymują zimy. Dekoracyjne, zwykle pełne kwiaty tego jaskra mają 6-8 cm średnicy. Są one żółte, pomarańczowe, a także czerwone, różowe albo białe. Wyhodowano również odmiany dwubarwne o kwiatach żółtopurpurowych i białoróżowych.

Odmiany, które uprawia się w doniczkach, to mieszańce heterozyjne. Ogrodnicy otrzymują je z nasion, uzyskiwanych w wyniku skrzyżowania specjalnie wybranych roślin rodzicielskich. Aby w marcu rośliny zakwitły, jesienią wysiewa się nasiona w chłodnych szklarniach. Młode siewki wymagają pikowania. W lutym, gdy podrosną, wytwarzają pędy kwiatowe. Kwiaty, zapylane własnym pyłkiem, zwykle nie zawiązują nasion, a jeśli nawet to nastąpi, wyrosłe z nich jaskry nigdy nie są tak dorodne jak roślina rodzicielska. Odmiany te można natomiast rozmnażać przez podział bulwiastych korzeni.

Jeżeli chcemy, by przyniesiony do domu jaskier kwitł jak najdłużej, musimy pamiętać, że lubi miejsca chłodne i dobrze oświetlone. Może to być np. parapet okna, pod którym nie ma kaloryfera. Wczesną wiosną może być wysadzony do skrzynek balkonowych, gdyż znosi temperaturę do -1°C.