Wrzesień w ogrodzie

KWIATY JEDNOROCZNE

Jeżeli chcemy zbierać nasiona z uprawianych przez nas okazów, najlepiej robić to w ciepły sło­neczny dzień w godzinach połu­dniowych, kiedy rośliny zdążą obeschnąć po porannej rosie.

ROŚLINY DWULETNIE

Dobrze wykształcone rozety liści sadzimy w miejscach, których ozdobą mają być w przyszłym roku. Możemy je też pozostawić do wiosny na zagonach zapasowych.

OCZKO WODNE

Po sezonie w zbiornikach znajduje się dużo osadów dennych. Warto je usunąć przed zimą, używając np. gęstej siatki. Aby ułatwić sobie tę czynność, można częściowo wypompować wodę.

IGLAKI

Możemy nadal sadzić oraz przesadzać drzewa i krzewy iglaste. Najlepiej przyjmują się egzemplarze kupowane w pojemnikach. Jeżeli w poprzednim miesiącu przesadzaliśmy jakieś drzewa lub krzewy, możemy już z nich zdjąć cieniówkę – materiał lub papier, który zabezpieczał je przed nadmiernym nasłonecznieniem.

DRZEWA I KRZEWY LISCIASTE – OZDOBNE

Jesienne wilgotne dni i długie noce sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. Silnie zaatakowane rośliny mogą nawet zginąć, dlatego trzeba je opryskać przynajmniej trzykrotnie (w tygodniowych odstępach) odpowiednim środkiem chemicznym.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

W miarę dojrzewania zbieramy jabłka, gruszki i śliwki. W pomieszczeniach do ich przechowywania dezynfekujemy ściany wapnem z 3-5-procentowym dodatkiem siarczanu miedzi. Skrzynki plastikowe myjemy, a drewniane zostawiamy na kilka dni w wilgotnym pomieszczeniu – wtedy nasiąkną wilgocią i nie będą jej odciągały z owoców. Tam, gdzie chcemy posadzić drzewka, usuwamy chwasty, rozkładamy obornik lub kompost (7-10 kg/m2), nawozy fosforowe i potasowe (100-120 g/m2), po czym głęboko przekopujemy ziemię.

TRAWNIK

Nadal przynajmniej raz na tydzień kosimy trawę, ale już jej nie nawozimy. Zwykle murawa o tej porze roku nie wymaga też podlewania.