Pies w domu

piesDecydując się na wspólne życie z psem, trzeba wiedzieć, jak go pielęgnować. Pomogą w tym nasze rady, a zadowolone pyski czworonożnych przyjaciół znanych aktorów dowodzą, że zwierzęta potrafią się odwdzięczyć.

Gdy zdecydujesz się już na zakup psiego szczeniaka, twoje dzieci przyrzekną, że będą wychodziły z nim na spacer, a mąż da słowo, że zwolni kanapę, na której do tej pory się wylegiwał, zastanów się jeszcze chwilkę. Rozważ za i przeciw. Pochopna decyzja może tylko doprowadzić do niepotrzebnych stresów, i to obydwie strony.

Jeśli jesteś posiadaczką domu z ogrodem, możesz sobie oczywiście pozwolić na psa dużego. Ale jeśli mieszkasz w blokowisku, powinnaś się zdecydować na jakieś psie maleństwo. Ratlerka, pekińczyka, maltańczyka lub jamnika, choć ten ostatni to indywidualista. Nie poddaje się żadnym tresurom, jest inteligentny, uparty, ma własne zdanie i własny stosunek do świata. Jest wszak psem o wielkim sercu i ogromnym poczuciu własnej godności.

Przy wyborze psów dużych musimy zwracać uwagę na ich charakterystyczne cechy. Wybierając rasę, należy pamiętać także o tym, że pielęgnowanie psa jest pracochłonne, a niektóre czworonogi (np. dalmatyńczyki) linieją cały rok.

W zasadzie wystarcza 30–minutowy spacer dwa razy dziennie, szczególnie gdy odbywa się w miejscu, gdzie nasz podopieczny może biegać bez smyczy. Jeśli nie jesteśmy w stanie wypełnić tego obowiązku, możemy pobawić się z psem w ogródku. Nie zastąpi to jednak prawdziwego spaceru. Duży, żywotny pies, pozbawiony ruchu, pozostawiony na wiele godzin w zamkniętym pomieszczeniu, może stać się osowiały może też zacząć chorować.