Czym karmić naszego psiaka?

piesekSzczeniak powinien dostawać cztery posiłki dziennie, aż do czasu, gdy ukończy trzy miesiące. Na śniadanie i kolację można podawać suchą karmę zmieszaną z mlekiem, wieczorem warto dać żółtko rozbełtane w mleku. Obiad i podwieczorek składają się z potraw mięsnych, które na początku powinny być podgotowane.

Dopiero po roku, gdy psa uważa się za dorosłego, wystarczy podawać pożywienie raz dziennie, choć wiele osób nadal podaje psu dwa posiłki. Zawsze trzeba pamiętać, że nie wolno psa przekarmiać, zwłaszcza małego. Prowadzi to do niebezpiecznych schorzeń.

Psie damy są oczywiście wrażliwe, bardziej posłuszne i godniejsze zaufania. Męska natura jest mniej spokojna. Suczki ze względu na cieczkę mogą sprawiać jednak więcej kłopotów, psy z kolei skore do amorów uciekają z domu, gdy tylko poczują w pobliżu zapach pani swego serca. Wybór należy oczywiście do właściciela, choć bardzo często i o tym problemie przed kupnem szczeniaka zapominamy.

Jeśli zdecydujemy się, że nie chcemy mieć w domu psiego potomka, drażni nas, że pupil ugania się za „psimi spódniczkami”, szukajmy pomocy u weterynarza, który z pewnością doradzi kastrację lub sterylizację zwierzęcia. Co prawda jest to rodzaj okaleczenia, ale ma i dobre strony. Sterylizacja, na przykład, chroni suki przed ropomaciczem, rakiem sutka czy macicy.

Tresura
Za każdy poprawnie wykonany rozkaz należy psa nagradzać.
Zwracaj się do psa zawsze tym samym tonem.
Zanim zaczniesz od psa wymagać, musisz go najpierw nauczyć.
Nie wolno zaczynać lekcji, gdy pies interesuje się czymś innym.
Nie wolno stosować jakichkolwiek kar.

Szczepienia
Zanim pies wyjdzie na pierwszy spacer, musi być zaszczepiony przeciw nosówce, zakaźnemu zapaleniu wątroby, parwowirozie i leptospirozie.
Szczepienia trzeba powtarzać co roku w wyznaczonym terminie.
Pies powinien być zaszczepiony, kiedy ukończy 8 tygodni. Seria składa się z 2 szczepień, pomiędzy którymi powinny być 2-3 tygodnie przerwy.
Szczepionka przeciw wściekliźnie stosowana jest nie wcześniej niż po upływie 2-3 tygodni od zakończenia wcześniejszych szczepień.

Cechy psychiczne
Owczarek niemiecki jest psem obronnym oraz świetnym towarzyszem zabaw.
Airedale, największy z terierów, szybko przyzwyczaja się do życia w mieście.
Angielski springer spaniel potrzebuje regularnego pielęgnowania i długich spacerów.
Doberman to doskonały obrońca, w stosunku do obcych nieufny.
Collie to prawdziwy arystokrata o gołębim sercu, nieufny jednak wobec obcych.
Bokser jest odważny, lojalny, kocha dzieci.