Donice wielorodzinne

donicaW sklepach możemy kupić doniczki z wieloma otworami. Podpowiadamy Państwu, jak można wykorzystać te metrowe pojemniki.
Przedstawione donice nadają się zarówno do mieszkania, jak i na balkon, a nawet do ogrodu. Wybór roślin zależy od naszych upodobań, najefektowniej będą jednak wyglądały gatunki o zwisających pędach i dekoracyjnych kwiatach. W donicy z otworami można też założyć ogródek ziołowy, posadzić ozdobne truskawki lub posiać pietruszkę naciową.
Do pojemnika najpierw wkładamy warstwę drenażu, a następnie stopniowo wsypujemy ziemię, lekko ją ugniatając. Gdy poziom podłoża znajdzie się na wysokości najniższych otworów, możemy sadzić rośliny. Małe sadzonki wkładamy do pojemnika, a ich część nadziemną wyjmujemy przez otwór. Korzenie roślinek przykrywamy ziemią, lekko ją ugniatamy i dosypujemy do poziomu następnych, wyżej położonych otworów. W ten sposób sadzimy rośliny na kolejnych poziomach, aż do samej góry. Na końcu ostrożnie podlewamy podłoże.

Rośliny w pojemniku wymagają troskliwej pielęgnacji. Sadzimy je w żyznej ziemi, a ponadto obficie nawozimy, gdyż ich korzenie mają do dyspozycji niewielką ilość podłoża. Możemy je zasilać nawozem wolno działającym (np. Osmocote, Plantacote) lub przez cały okres wegetacji co 2 tygodnie dokarmiać roztworem nawozu wieloskładnikowego. W pojemniku obsadzonym roślinami – zwłaszcza jeśli stoi na dworze – ziemia szybko wysycha, musimy więc ją często podlewać.

Jesienią rośliny jednoroczne po prostu wyrzucamy, natomiast byliny możemy przechować przez zimę w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, podlewając je od czasu do czasu, tak aby ziemia całkowicie nie wyschła. Możemy też przesadzić byliny do ogrodu. Ponieważ przed mrozami nie zdążą się dobrze ukorzenić w nowym miejscu, na zimę trzeba je okryć, np. jedliną. Wiosną znów przesadzamy rośliny do pojemnika wypełnionego świeżą ziemią.