Piękny dziurawiec

dziurawiecZnane nam z łąk i przydroży zioło ma urodziwych krewniaków, którzy mogą zdobić parki i ogrody.
Większość dziurawców (Hypericum) – a do rodzaju tego należy około 400 gatunków – rośnie w ciepłym klimacie. Są wśród nich rośliny jednoroczne, byliny i krzewy, niektóre zimozielone. Wszystkie mają żółte kwiaty, długo kwitną i tworzą liczne owoce typu torebki, niekiedy bardzo dekoracyjne. Dziurawce mają dosyć duże wymagania glebowe. Odpowiada im żyzna, wilgotna, ale przepuszczalna gleba oraz stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Uprawiane do tej pory ozdobne gatunki i odmiany nie są całkowicie mrozoodpome i dlatego w Polsce spotyka się je rzadko. Wśród nich nasz klimat dość dobrze znosi dziurawiec kielichowaty (Hypericum calycinum). Roślina ta tworzy pędy metrowej długości, które łukowato wyginają się nad ziemią i dlatego wysokość krzewów nie przekracza pół metra. Ma ona wyjątkowo piękne kwiaty – o średnicy 7 cm i długich pylnikach – które pojawiają się od lipca do września. Dzięki wytwarzaniu podziemnych kłączy rozrasta się szybko, pokrywając powierzchnię gruntu grubym kobiercem (w Europie Zachodniej wykorzystuje się ją jako roślinę okrywową). Dziurawiec ten wymaga przykrycia na zimę. Jeśli jednak jego część nadziemna przemarznie, to na wiosnę często odrasta. Warto wiedzieć, że gatunek ten zimuje lepiej na glebach gliniastych niż na piaszczystych. W naszych sklepach ogrodniczych czasem można kupić odmianę Hidcote (jest to mieszaniec międzygatunkowy) – mały zimozielony krzew, o prosto wzniesionych gałęziach, rzadko przekraczający wysokość 1 m. Kwitnie wyjątkowo długo – od czerwca do października – tworząc dość duże (o średnicy 5-7 cm) kwiaty, ma też ozdobne owoce. Roślina ta, niestety, w ostre zimy wymarza.

Jest jednak nadzieja, że ozdobne dziurawce upowszechnią się w Polsce, bowiem zachodnioeuropejscy ogrodnicy poszerzają ich ofertę o gatunki i odmiany, które powinny u nas dobrze zimować: H. densiflorum odm. Goldball, H. erectum
odm. Gemo i H. hircinum odm. Loke. Są to niskie (do wysokości 1 m) krzewy o kulistym pokroju i 2-3-centymetrowych kwiatach.