Dekoracja doniczki

doniczkaW kwiaciarniach znajdujemy ogromny wybór ceramicznych doniczek, zarówno we wzorki, jak i gładkich. Te ostatnie możemy udekorować sami, według własnego pomysłu. Proponujemy ornament z masy solnej. Jest to substancja bardzo plastyczna i daje się formować tak łatwo, jak plastelina. Wgłębienia i drobne wzory wykonujemy za pomocą ostrego narzędzia (np. noża).

Elementy przeznaczone do ozdoby pojemników na kwiaty powinny być płaskie od spodu i niezbyt grube.Po nadaniu im kształtu wypiekamy je w piecyku w temperaturze 100-125°C mniej więcej przez pół godziny. Gdy ostygną, stają się twarde i trwałe. Można je pomalować i polakierować.

Wyrobami z masy solnej ozdabiamy pojemniki o powierzchni nie przepuszczającej wody (np. szkliwione albo plastikowe), przyklejając je szybkoschnącym klejem.

Z masy solnej formujemy dekoracyjne elementy: półpłaskie owoce i listki, ryby bądź kwiatki. Wypiekamy je, a następnie malujemy, np. farbą plakatową lub akrylową (powierzchnię ozdób warto wcześniej zagruntować białą farbą). Gdy wyschną, lakierujemy je (np. lakierem do drewna lub żywicznym) i przyklejamy do doniczki (powinna leżeć na na boku, dopóki klej nie wyschnie).

Przepis na masę solną:

200 g mąki (2 filiżanki),   200 g soli (1 filiżanka),   125 ml wody.

Produkty mieszamy np. za pomocą miksera, aż masa stanie się jednolita i elastyczna. Palcami formujemy płaskie placki, a z nich zaplanowane ornamenty (w tym czasie resztę masy owijamy folią, aby nie wyschła).