Zbieramy nasiona jesienią

skrzynkaW tym roku twoje kwiaty udały się jak nigdy? Pozbieraj ich nasiona! Będziesz pewna, że latem wyrosną z nich takie same cudeńka.

Wrzesień to najlepsza pora na zebranie nasion tych kwiatów, które co roku wiosną wysiewamy na rabatach. Robimy to w ciepły, słoneczny dzień po południu, kiedy opadnie już rosa. Dzięki temu nasiona nie będą wilgotne – nie spleśnieją podczas przechowywania. Przebrane nasiona najlepiej wsypać do papierowej torebki i położyć w suchym, przewiewnym miejscu. Wtedy nie tracą zdolności kiełkowania.

Łubin

Jego nasiona możemy zbierać dopiero, kiedy strączki, w których są ukryte, staną się suche i brązowe. Zrywamy je, wyłuskujemy nasion-ka. Następnie przebieramy nasz plon i odrzucamy wszystkie ziarenka niewykształcone oraz zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Łubiny wysiewamy w końcu kwietnia lub na początku maja, wprost na rabatę, gdyż nie znoszą przesadzania. Wykiełkują nam już po 3 tygodniach.

Słonecznik

Ziarenka nadają się do wyłuskania wtedy, gdy ich łupinki staną się czarne i twarde. Przechowujemy je w ciemnym, suchym oraz przewiewnym miejscu, aż do wiosny. Ziarna słonecznika wysiewamy od kwietnia do maja Do każdego dołeczka w ziemi wkładamy 3-5 ziarenek. Kiedy słoneczniki wzejdą – przerywamy je – pozostawiając jedynie najsilniejsze rośliny.

Mak pospolity

Nasiona nadają się do zebrania, gdy makówki staną się suche i łatwo pękają pod naciskiem. Ścinamy je wraz z kawałkiem łodygi i wiążemy po kilka w pęczki. Tak przygotowane przechowujemy do wysiewu. Można to zrobić w październiku – wtedy rośliny zakwitną już wiosną. Jeśli zaś wysiejemy je w marcu lub na początku kwiet-nią kwiaty będą się pojawiać od czerwca do sierpnia.
Lunaria (miesiącznica)

Raz wysiana, bardzo długo utrzymuje się w tym samym miejscu z samosiewu. Jeżeli jednak chcemy ją rozmnożyć, musimy zebrać okrągłe, przezroczyste łuszczyny. Pojawiają się one na roślinie w czerwcu. Wtedy je zrywamy i natychmiast wysiewamy do gruntu. Można też wysiać je do doniczek i we wrześniu lub na wiosnę przenieść młode rośliny na rabaty. Sadzimy je w odstępach wynoszących 20-30 cm.