Kłopotliwa kalatea

kalathea„Niedawno dostałam w prezencie kalateę paskowaną (Calathea zebrina). Niestety, już po kilku tygodniach jej piękne aksamitne liście zaczęły usychać Jak powinnam pielęgnować tę roślinę?”

Kalatea, podobnie jak wiele innych roślin z rodziny marantowatych (Maranthaceae), pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. W mieszkaniach wprawdzie łatwo jej zapewnić ciepło, jakiego potrzebuje zarówno latem (20-25°C), jak i zimą (16-18°C), jednak utrzymanie wymaganej przez nią wysokiej wilgotności powietrza może stanowić problem. Gdy mocno grzeją kaloryfery, wilgotność spada do 30-40% i roślina odczuwa to dotkliwie, reagując zwijaniem, a potem zasychaniem liści. Dlatego należy często ją zraszać, a oprócz tego ustawić doniczkę na podstawce wypełnionej drobnymi kamykami, pomiędzy którymi znajduje się trochę wody.

Zasychanie liści może być niekiedy spowodowane przenawożeniem kalatei. Pamiętajmy więc, aby tę grupę roślin zasilać nawozem o stężeniu o połowę mniejszym od zalecanego przez producenta.