Dobrane towarzystwo dla róży

rozeLawenda to nie wszystko! Przypatrzmy się uważnie innym roślinom ozdobnym. Wiele z nich to przecież znakomici partnerzy królowej kwiatów.

Rynek ogrodniczy z roku na rok przedstawia coraz bogatszą ofertę roślin ozdobnych. Mamy więc duże możliwości wypróbowania różnych aranżacji z różami w roli głównej. Szlachetne krzewy i ich piękni sąsiedzi będą nas długo cieszyć swoim urokiem, jeżeli wybierając rośliny, zwrócimy uwagę na różnice między grupami róż i ich szczególne wymagania.

Bez trudu dobierzemy rośliny ozdobne pasujące do róż krzaczastych. Z konkurencją radzą sobie one najczęściej bardzo dobrze, a w porównaniu z różami wielkokwiatowymi i rabatowymi są bardziej odporne na choroby. Niewiele ustępują im odmiany z grupy niedużych krzewów, wysokopienne i pnące. Pamiętajmy, że zdrowie i piękno róż także z tych grup zależy od dostatecznego nasłonecznienia i dopływu świeżego powietrza. Wielu zagrożeń możemy uniknąć, jeżeli dopilnujemy, aby róże były wyższe od sąsiadujących z nimi roślin. Poza tym żadnych bylin towarzyszących nie należy sadzić bliżej niż 50 cm od różanego krzewu. W przypadku silnie rozkrzewiających się roślin, za blisko posadzone byliny przenosimy na inne miejsca. Pamiętajmy, że róże potrzebują dużych ilości substancji odżywczych. Wystarczy kilka godzin, aby niektóre byliny i rośliny cebulowe zareagowały na nawożenie przekraczające ich potrzeby. Jeżeli zachowamy odpowiednie odstępy między roślinami, a róże będziemy zasilać ostrożnie i właściwymi dawkami, ich sąsiedzi nie odczują złych skutków nadmiaru nawozów.

Rośliny świetnie nadające się na rabaty różane znajdziemy przede wszystkim w grupie bylin. Gatunki o luźnym pokroju, a także te, które nie wytwarzają rozłogów i nie rozsiewają dużych ilości nasion, są wyjątkowo cennymi partnerami dla róż. Dobrymi sąsiadami są także niskie byliny, np. bodziszek Geranium x cantabrigiense 'Biokovo'. Te gatunki bardzo dobrze zasłaniają niczym nieporośnięte miejsca pod różanymi krzewami, a równocześnie tworzą piękne obramowanie rabaty. Modrak sercolistny Crambe cordifolia, którego drobne, białe kwiaty tworzą delikatny woal, podkreśla romantyczny nastrój rabaty z wysokimi różami krzaczastymi.

Niewysokie byliny są dobrymi sąsiadami wielu odmian róż
Niebieskozielona funkia Hosta sieboldiana 'Elegans' o dużych liściach z pięknym rysunkiem w niebieskie paski rozsiewa wokół siebie aurę ciszy i ukojenia. Natomiast mocne barwy kwiatów różnych gatunków i odmian lilii oraz innych, kwitnących latem roślin cebulowych wyraźnie ożywiają różaną rabatę. Pnącza i pnące róże są dobrze znanymi, tradycyjnymi partnerami.

Jednak są takie gatunki, które dotychczas nie były brane pod uwagę jako ewentualni sąsiedzi róż. Spróbujmy więc sięgnąć po gatunki rosnące powoli, które dają nam pewność, że nie przerosną różanych pędów. Wartościową rośliną z tej grupy jest wicio-krzew Browna Lonicera x brownii 'Dropmore Scarlet'. Mocno rozrastające się pnącza, jak np. glicynia chińska Wisteria sinensis lub chmiel Humulus, są roślinami ekspansywnymi, dlatego najlepiej sadzić je przy osobnych podporach w pobliżu róż krzaczastych lub pnących.

Różne gatunki krzewów iglastych i róże
Oprócz bylin również krzewy iglaste są doskonałym towarzystwem dla róż. Na tle jednolitych barw zielonej, niebieskawej lub żółtej intensywne kolory kwiatów róż są widoczne już z daleka. Takie roślinne kompozycje służą wyeksponowaniu cech poszczególnych odmian róż i mogą być stosowane w nasadzeniach tematycznych, właśnie takich jak kompozycje z różami. Królowa kwiatów nie tylko dobrze czuje się w towarzystwie swojej świty, lecz także sama może stanowić oprawę dla innych roślin. Forma okrywowa róży jest wykorzystywana na dużych powierzchniach w parkach i ogrodach, podkreślając urodę sąsiadujących z nią roślin.

Róża bardzo dobrze czuje się właśnie pośród drzew i krzewów iglastych, rozweselając dość poważnie wyglądające rośliny szpilkowe. Wszystkie odmiany mają długie, pełzające pędy i płożący pokrój, silnie się krzewią i rozrastają. Są odmiany o niższym i wyższym pokroju. Wszystkie są niewrażliwe na mrozy i odporne na choroby grzybowe, a także na zanieczyszczenia powietrza. Róż okrywowych nie trzeba kopczykować na zimę. Aby je odmłodzić, przycina się je tuż nad ziemią raz na 4-6 lat.