Wysiewanie Lilii

lilia„Z lilii rosnących w ogrodzie (są to głównie mieszańce azjatyckie) zebrałam trochę nasion. Chciałabym je wysiać, nie wiem jednak, w jaki sposób to zrobić. Jak długo będą musiała czekać na kwitnienie młodych roślin?”

Nasiona lilii wysiewamy wiosną (najlepiej wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków) do skrzynki, bądź nawet wprost na grządkę, z dobrze spulchnioną, przepuszczalną i odchwaszczoną ziemią. Nie należy ich przykrywać warstwą podłoża, trzeba natomiast dopilnować, by było ono stale wilgotne. Nasiona mieszańców azjatyckich powinny wykiełkować mniej więcej po 14 dniach. Pojawiające się siewki chwastów trzeba wyrywać, gdy są jeszcze małe, starając się nie naderwać delikatnych korzonków lilii. Gdy roślinki wytworzą drugi liść, pikujemy je, a wczesną jesienią sadzimy do gruntu. Na zimę okrywamy je stroiszem.

Siewki zakwitną dopiero po 4 latach uprawy. Należy przypuszczać, że ich kwiaty będą nieco inne niż u rośliny macierzystej.

Rozmnażanie lilii z nasion, chociaż wymaga sporo czasu, ma pewne zalety: siewki z łatwością przystosowują się do warunków w ogrodzie, są wolne od chorób wirusowych i bardziej odporne od egzemplarzy rozmnażanych z cebul.