Zefirant nie chce kwitnąć

zefirant„Od ponad roku uprawiam w doniczce zefirant. Roślina wypuściła liście podobne do szczypiorku, lecz dotychczas ani razu nie zakwitła. Jak ją do tego nakłonić?”

Zefirant (Zephyrarithes) jest niewielką rośliną cebulową z rodziny amaiylkowatych (Amarylidaceae). Przez całe lato rozwija niewielkie kwiaty, które – zależnie od gatunku – są białe, żółte lub różowe. Roślinę uprawianą w mieszkaniu w doniczce ustawiamy na słonecznym parapecie i przez cały okres wegetacji regularnie podlewamy. Na przełomie czerwca i lipca zasilamy ją jednorazowo nawozem wieloskładnikowym. Jesienią przestajemy podlewać. Gdy zaschną liście, ustawiamy ją w pomieszczeniu o temperaturze ok. 10°C. Ten okres spoczynku jest konieczny, by zefirant zakwitł. Na przedwiośniu przesadzamy cebulki do świeżej ziemi (np. uniwersalnej) i znów zaczynamy podlewać. Po tych zabiegach powinna wreszcie wytworzyć kwiaty.

Zefirant można też posadzić w ogrodzie. Ponieważ cebulki są wrażliwe na mróz, roślinę można uprawiać w ogrodzie tylko od wiosny do jesieni. Wybieramy miejsce nasłonecznione i pod koniec kwietnia cebulki zagłębiamy w ziemi na 6-10 cm. Wykopujemy je jesienią, gdy zaczną zasychać liście (nie później jednak niż po pierwszych przymrozkach) i przechowujemy w chłodnym (5-10°C) i suchym miejscu.