Kot i przykry zapach

kot„Mamy półtorarocznego kota. Kot jest czysty, ale problem stanowi tzw. znakowanie terenu, co najbardziej lubi robić na firankach. Powoduje to przykry zapach w całym mieszkaniu. Czy jest na to jakiś sposób?”

Skutecznym rozwiązaniem problemu jest zabieg chirurgiczny polegający na sterylizacji kota, o ile zostanie wykonany we właściwym czasie. U kotów najlepszym okresem do wykonania zabiegu trzebienia jest 6 miesiąc życia. Wykastrowanie kota w późniejszym  czasie może nie dać pełnej gwarancji usunięcia nieprzyjemnego zapachu moczu.

Należy przy tym pamiętać, że o ile zabieg trzebienia został przeprowadzony we wczesnej młodości, wówczas może wystąpić zjawisko nadmiernego wzrostu kości długich, czego następstwem jest eunuchoidalna budowa ciała, cechująca się nadmiernie długimi kończynami. Usunięcie jąder w wieku dojrzałym nie powoduje zmian w budowie kości.

U trzebionych kotów występuje natomiast wzmożone odkładanie tłuszczu w tkankach oraz dokonują się zmiany w psychice i zachowaniu: osobniki takie tracą popęd płciowy, zmniejsza się ich samcza agresywność. Skuteczną metodą usuwania kociego zapachu z mebli może być potraktowanie znaczonych miejsc świeżym roztworem octu, który powinien złagodzić zapach moczu, a jednocześnie zniechęcić kota do stosowania tego typu praktyk.