Wilce (Ipomoea)

wilecPnącza te należą do rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Pochodzą głównie z Meksyku. Systematyka tego rodzaju jest ciągle nie do końca ustalona: zalicza się do niego gatunki przypisywane także do innych rodzajów, m.in. Quamoclit, Pharbitis i Mina.

Wilec purpurowy

Jest to najbardziej popularny gatunek wilca. Jego silnie wijące się pędy osiągają 2-3 m długości. Od powoju wyraźnie odróżniają go sercowate liście, u niektórych odmian pokryte białymi plamkami. Kwiaty mają średnicę 5-8 cm; są białe, niebieskie, różowe lub fioletowe, niekiedy paskowane. Kwitną tylko jeden dzień, a na słońcu zwykle się zamykają.

Wilec klapowany
(Ipomoea lobata, inaczej: Quamoclit lobata, Mina lobata)
Jest to gatunek wilca niezbyt często spotykany. Jego ciemno zabarwione pędy osiągają długość 6 m. Pnącze to obficie kwitnie, wytwarzając ciekawe długie kwiatostany barwy żółto-szkarłatnej.

Wilec pierzasty (Quamoclit pinnata)
Ten mało znany gatunek wytwarza pędy długości 4 m z charakterystycznie powcinanymi liśćmi. W lipcu pojawiają się rurkowate kwiaty 3-centymetrowej długości, o pięknej szkarłatnej barwie. Znane są również odmiany biało kwitnące.