Werbeny o długich pędach

werbena1Dostępne są różne gatunki i grupy odmian werben, o długich, płożących się lub zwisających pędach. Powstały one w wyniku wielokrotnego krzyżowania gatunków dzikich z odmianami uprawnymi. Noszą różne nazwy, nadane przez firmy, w których je wyhodowano. Ich kwiaty nie zawiązują nasion, co sprzyja długiemu i obfitemu kwitnieniu. Rośliny te najładniej się prezentują w skrzynkach balkonowych, podwieszanych pojemnikach, a także pod iglakami uprawianymi w donicach. Można je również sadzić na rabatach, gdzie szybko się rozrastają.

Odmiany z grupy Tapien mają obficie rozgałęzione pędy długości ponad 1 m. Wykazują dość dużą odporność na mączniaka oraz inne choroby, pojawiające się na liściach werben przy chłodnej i wilgotnej pogodzie. Nie zagraża im zbytnio wiatr, deszcz czy silne słońce. Dobrze znoszą też chłody -kwitną aż do pierwszych mrozów (-5°C). W sklepach można kupić odmianę Tapien Pink o kwiatach intensywnie różowych i Tapien Blue o ciemnofioletowych, pachnących zwłaszcza wieczorem.

Odmiany z grupy Temari mają nieco krótsze i mniej liczne pędy niż werbeny Tapien, ale za to większe kwiatostany oraz szersze, jasnozielone, mocno wcinane liście. Są również odporne na mączniaka. Nie należy ich jednak sadzić w miejscach wietrznych. gdyż mają dość kruche pędy. Na rynku pojawiają się dwie odmiany: Temari Scarlet o kwiatach szkarłatnych i Temari Pink o kwiatach liliowych.