Mussaenda lutteola

mussaendaW Indiach, gdzie roślina ta jest niezwykle popularna, nazywa się ją żółtą lampą Buddy, gdyż często służy do dekoracji świątyń. Bywa krzewem lub pnączem i należy do rodziny marzanowatych (Rubiaceae).

Główną ozdobą każdego jej kwiatu jest jedna silnie rozrośnięta działka kielicha, która może mieć różne barwy, zależnie od gatunku.

Płatki korony są małe, ale przyciągają uwagę intensywnym kolorem. Pojawiają się na pędach latem i kwitną przez 3-4 tygodnie, pod warunkiem że roślina ma dużo słońca. Wtedy możemy też liczyć na powtórne kwitnienie kilka tygodni później. Mussaenda jest ciepłolubna -nie znosi temperatury poniżej 15°C. Latem możemy ją wystawić do ogrodu lub na balkon, wybierając zaciszne, dobrze oświetlone miejsce.

Ziemia w doniczce powinna być żyzna, stale wilgotna (nawet krótkotrwałe przesuszenie korzeni może doprowadzić do trwałego ich uszkodzenia!). Od wiosny do jesieni dokarmiamy roślinę co 2 tygodnie roztworem nawozów wieloskładnikowych lub stosujemy nawozy wolno działające, np. Osmocote. Najdłuższe pędy przycinamy na wiosnę (odcięte fragmenty można ukorzenić).