Klomby pod drzewami

klombNieduże drzewa, szczególnie te słabiej rosnące, wymagają częstego okopywania i odchwaszczania, w związku z czym ziemia pod nimi pozostaje odsłonięta. Aby oszczędzić sobie pracy i dodatkowo ozdobić ogród, proponuję założenie pod drzewami klombów z niedużych, płytko korzeniących się roślin.

Wielkość kompozycji zależy od wielkości drzewa. Najładniej wyglądają klomby nie większe niż obrys korony.

Przed posadzeniem roślin ziemię pod drzewem należy płytko i ostrożnie przekopać, a następnie dodać do niej trochę kompostu lub obornika. Warto zabezpieczyć klomb przed inwazją trawy, okalając jego brzeg wkopanym w ziemię płotkiem z drewnianych palików albo taśmą z PCW, sprzedawaną w sklepach ogrodniczych.

Rośliny na klombie nie mogą konkurować z drzewem o składniki mineralne i wodę, więc nie powinny to być gatunki o głębokim i silnym systemie korzeniowym. Trzeba także wziąć pod uwagę ilość światła docierającego do rabaty. Pod młodymi drzewkami, gdzie światła jest dużo, można posadzić rośliny lubiące słońce, natomiast pod drzewami o gęstych koronach – tylko te znoszące cień.

Centralnym elementem kompozycji będzie drzewo (może to być także krzew, np. stały lilak, a nawet słup opleciony pnączem). Reszty dopełnią niskie rośliny okrywowe. Najładniej wygląda kompozycja składająca się z dwóch lub najwyżej trzech gatunków roślin, mających różną wysokość, fakturę liści czy barwę kwiatów.

Rośliny jednoroczne. Jeżeli zamierzamy drzewo intensywnie nawozić wiosną i jesienią (dotyczy to np. wszystkich gatunków owocowych), lepiej nie zakładać stałej rabaty z bylinami i ograniczyć się do uprawiania roślin jednorocznych. Przy okazji co roku będzie można uzyskiwać inny efekt kolorystyczny.

Rośliny wieloletnie. Jeśli dekoracja pod drzewem ma przetrwać kilka lat, załóżmy małą rabatę bylinową. Możemy pod każdym drzewem zaplanować inną kompozycję lub obsadzić wszystkie drzewa jednym gatunkiem niskich roślin, które szybko zadarnią glebę.

Aby klomb wyglądał atrakcyjnie już od wczesnej wiosny, jesienią poprzedniego roku pomiędzy kępami bylin warto posadzić trochę roślin cebulowych. Kwitnąca jabłonka, otoczona żółtymi narcyzami to naprawdę niezapomniany widok. Gdy rośliny cebulowe przekwitną, ich zamierające liście zostaną zasłonięte przez rozrastające się byliny.

Latem musimy pamiętać o regularnym nawożeniu i podlewaniu naszych klombów, gdyż roślinom może często brakować wody, intensywnie „wypijanej” przez drzewa. Poza tym ich gęste korony jak parasole zatrzymują krople deszczu.

Możliwości doboru roślin jest wiele, a zaproponowane gatunki i ich zestawienia to jedynie mała część tego, co można stworzyć z powszechnie znanych gatunków. Wystarczy tylko rozejrzeć się po ogrodzie – własnym lub sąsiadów – i puścić wodze wyobraźni.