Kosiarki

trawaTrawniki – coraz popularniejsza forma urządzania terenu wokół domu lub altany działkowej – wymagają częstego koszenia i wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Bez nowoczesnych maszyn trudno dziś wyobrazić sobie zadbaną murawę, dlatego tak ważną sprawą staje się zakup odpowiedniej kosiarki lub wykaszarki. Istota problemu tkwi bowiem w tym, aby wybrać urządzenie łatwe i tanie w obsłudze oraz skuteczne w działaniu, które z koszenia trawy uczyni miłą formę rekreacji, a nie przykry i męczący obowiązek.

Nie każdy trawnik wymaga dużej kosiarki elektrycznej, bądź spalinowej. Jeśli powierzchnia murawy nie przekracza 50 metrów kwadratowych, a właściciele posesji przebywają na niej dość często, to korzystny dla środowiska i zdrowia będzie zakup ręcznej kosiarki bębnowej z koszem na skoszoną trawę. Zasada działania takich kosiarek przypomina cięcie nożycami i – co najważniejsze – nie narusza pozostającego źdźbła trawy. Wrzeciono tnące złożone jest najczęściej z 5 stalowych noży, szerokość cięcia zawiera się w przedziale 30-40 cm, a wysokość od 1,5 do 3,5 cm. Wyposażone są one w regulowane przypory ostrza, które zapewniają samoostrzenie się noża, a także wykonany z tworzywa wałek bieżny o kilku regulowanych położeniach, pozwalający wybrać wysokość koszenia.

Kosiarki z napędem elektrycznym lub spalinowym wybierane są przez właścicieli większych ogrodów, gdzie trawnik (lub kilka różnych założeń gazonowych) zajmuje nawet kilkaset metrów kwadratowych. Jeśli murawa znajduje się w miejscu znacznie oddalonym od źródła napięcia, najlepsze będą kosiarki akumulatorowe, zasilane wydajną baterią wielokrotnego ładowania, która może być ładowana około 500 razy, a pojemność akumulatora wystarcza na ciągłą pracę przez około godzinę (wystarczy to na skoszenie ponad 800 m trawnika). Są to urządzenia ciche (ograniczająca hałas pokrywa z tworzywa) i lekkie, można więc łatwo transportować je z domu na podmiejską działkę czy na letnisko.

Kosiarki elektryczne wymagają niezbyt odległego od trawnika źródła zasilania, gdyż zbyt długi przedłużacz (lub kilka połączonych przewodów elektrycznych) stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Najczęściej produkowane są urządzenia z zamontowanym koszem na ściętą trawę, dźwignią sterującą na uchwycie i trzema systemami usuwania mulczu do kosza, BioClip i z bocznym wyrzutem.

Zbieranie trawy do kosza ułatwia strumień powietrza, który porywa ściętą trawę sponad tarczy tnącej i kieruje ją do pojemnika; nowoczesne modele kosiarek mają kosze wzmocnione tworzywem, skuteczniej zatrzymują trawę i kurz, redukują hałas i są zaopatrzone we wskaźnik przepełnienia. System BioClip to przyjazny dla środowiska sposób koszenia – kosiarki mające ten system poznamy po wyższej i bardziej zaokrąglonej obudowie. Zasada BioClip polega na unoszeniu trawy silnym strumieniem powietrza i kierowaniu jej do górnej części obudowy, gdzie jest ścinana przez nóż. Źdźbła trawy zostają bardzo dokładnie rozdrobnione, gdyż kilkakrotnie przechodzą przez element tnący, a rozrzucony mulcz szybko zamienia się w naturalny nawóz. Boczny wyrzut trawy – znany ze starszych modeli kosiarek, wymaga dodatkowej grabienia.

Kosiarki spalinowe są najgłośniejsze i najmniej przyjazne środowisku, choć w nowszych modelach tych urządzeń znacznie ograniczono hałas i negatywny wpływ na otoczenie (katalizatory). Są to kosiarki duże, stosowane w miejskich założeniach parkowych, ale mniejsze modele z powodzeniem pomogą utrzymać trawniki w niewielkich nawet ogrodach. Mają one takie same możliwości i systemy, co kosiarki elektryczne, są nieco tańsze w eksploatacji i lżejsze. Nowsze modele wyposażone są w system antywibracyjny, zbudowany z podkładek z twardej gumy, które amortyzują drgania elementów tnących i silnika.

Właściciele rezydencji lub dużych terenów rekreacyjnych z pewnością wybiorą kosiarki montowane na mikrociągnikach (tzw. ridery). Urządzenie koszące zamontowane z przodu ciągnika zapewnia dużą dokładność wykaszania traw, a na trawniku nie pozostają ślady kół; łatwo także manewrować maszyną, co pozwala kosić trawę wokół krzewów i drzew. Wszystkie ridery wyposażone są katalizatory i systemy antywibracyjne.