Różne odmiany paproci

Pióropusznik strusi (Matteucia struthiopteris)
W stanie dzikim występuje dziś bardzo rzadko, przy potokach i w wilgotnych zaroślach, dlatego podlega u nas ochronie. Od dawna uprawiany jest natomiast w ogrodach i na cmentarzach. Wiosną rośnie nadzwyczaj szybko (nawet 10 cm na dobę!) i osiąga wysokość ponad 1 m. Krótkoogonkowe zielone liście tworzą lejkowaty pióropusz. Latem wyrastają z niego małe sztywne liście zarodnionośne, które zdobią ogród również zimą. Pióropusznik wymaga wilgotnego podłoża. Nie rozwinięte „pastorały” są jadalne – mają smak podobny do szparagów.

Narecznica samcza (Dryopteris filix-mas)
Pospolita w lasach i na zacienionych zboczach. Jej liście, zebrane w luźne rozety, mają wysokość do 100 cm i pozostają zielone aż do pierwszych mrozów. Wyhodowano też kilka odmian ogrodowych. Narecznica dobrze znosi okresowy brak wilgoci i silne słońce. Roślina trująca. Z jej kłączy uzyskuje się środki przeciwtasiemcowe.

Orlica pospolita (Pteridium aquilinum)
Paproć występująca głównie w borach sosnowych. Pojedynczo wyrastające parasolowate liście o długich ogonkach osiągają wysokość ponad 1 m. Orlica najlepiej rośnie w półcieniu, wytrzymuje też silne nasłonecznienie i okresową suszę. Wspaniale się nadaje na duże działki rekreacyjne. Uwaga, jest trująca!

Długosz królewski (Osmunda regalis)
Najokazalsza z naszych krajowych paproci. Rośnie w podmokłych lasach i na torfowiskach. Osiąga wysokości ponad 1,5 metra. U dojrzałych osobników szczytowe części liści mają zredukowane blaszki i są gęsto pokryte rdzawymi grudkami zarodni. Paproć ta wymaga silnie kwaśnego, zawsze wilgotnego podłoża. W Polsce jest pod ochroną.

Wietlica samicza (Athyrium filix-femina)
Porasta wilgotne lasy i zarośla. Ma delikatne jasnozielone liście, dorastające do 1 m wysokości. Wietlica jest wrażliwa na suszę. Gatunek ten ma wiele odmian ogrodowych.

Zachylnik błotny (Thelypteris palustris)
Paproć tę można zobaczyć na nizinach, w podmokłych lasach i na łąkach. Jest niezbyt wysoka (osiąga około 0,5 m). Tworzy liście płonę i zarodnionośne. Dobrze rośnie przy brzegach zbiorników wodnych.