Kłujące piękności

kaktu-ogrodMożemy stworzyć namiastkę meksykańskiej pustyni w ogrodzie, jeżeli wybierzemy kilka gatunków wytrzymałych na mróz kaktusów z półkuli zachodniej.

Kaktusy – niezwykłe, egzotyczne, mało wymagające piękności – mogą na dłużej zagościć w naszym ogrodzie. Jedyny problem, jaki sprawiają swoim opiekunom, to konieczność przenoszenia ich do domu na okres zimowy i wystawiana do ogrodu wiosną. Można jednak uniknąć tej uciążliwej czynności – warto uprawiać gatunki odporne na niesprzyjające roślinom tropikalnym warunki zimowe.

Wiele kaktusów pochodzących z Ameryki Północnej także u nas dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami zimą. Do ogrodu nadają się niektóre gatunki opuncji, np. Opuntia imbricata, O. fragilis, O. phaecantha czy O. połyacanta. Wytrzymałe na zimowe chłody, chociaż wrażliwsze na wilgoć niż opuncje, są także echinocereusy Echinocereus coccineus, E. triglochidiatus, a także eskobarie, m.in. Escobaria missouriensis, E. sneedii.

Niektóre kaktusy mogą przetrwać naszą zimę w ogrodzie. Uzbrojone w ciernie piękności dobrze czują się zarówno na rabacie wewnątrz ogrodu, jak i na wąskim pasie przykrytej żwirem powierzchni przy domu. Wybrane miejsce powinno zapewnić roślinom przede wszystkim bardzo dużo ciepłego światła słonecznego. Podłoże musi być przepuszczalne. Gatunki wrażliwe na wilgoć potrzebują dodatkowej ochrony przed deszczem. Można je zabezpieczyć wystarczająco szerokim okapem dachu lub tymczasową konstrukcją z folii.

Najlepszym podłożem dla kaktusów jest mieszanka ziemi ogrodowej i kwiatowej, piasku, a także keramzytu albo rozdrobnionej lawy lub innych kruszyw naturalnych i ceramicznych. Jedną część ziemi kwiatowej łączymy z jedną częścią płukanego piasku i jedną częścią mieszanki ziemi ogrodowej z kruszywem w stosunku 1:1. Górna warstwa (5-10 cm) substratu powinna składać się wyłącznie z substancji mineralnych. Już w trakcie przygotowywania podłoża umieszczamy na rabacie większe kamienie, służące do stworzenia „górskiego” pejzażu, które w dzień magazynują ciepło, aby oddawać je nocą. W ten sposób powstanie przyjazny kaktusom mikroklimat. Skalną aranżację można uzupełnić rosochatymi, suchymi gałęziami. Gdy przygotujemy podłoże, przystępujemy do sadzenia roślin. Aby uchronić dłonie przed pokłuciem cierniami, kaktusy przytrzymujemy, używając np. krótkich szczypiec do grillowania. Bryłę korzeniową zagłębiamy w ziemi na 1/3 do 1/2 wysokości rośliny. Resztę korzeni aż do początku pędu przykrywamy żwirem lub grysem. W ten sposób nasada korzeni będzie skutecznie chroniona przed wilgocią.

Pielęgnacja kaktusów jest bardzo łatwa. Pustynne rośliny wymagają podlewania tylko w czasie dużej suszy. Zasilamy je w marcu i ewentualnie w maju, czerwcu specjalnym nawozem do kaktusów.

Nie należy się martwić zmianami, jakie zachodzą w wyglądzie kaktusów zimą. Dla ochrony przed mrozem pędy zatrzymują mało wody, są pomarszczone, jakby zwiędły. Tak mogą wyglądać aż do kwietnia. Na wiosnę stopniowo odzyskają swą urodę, aby latem zachwycać wspaniałymi kwiatami.