Zimowe okrycia dla drzewek owocowych

drzewo-oslonkaDrzewka czereśni i jabłoni uprawiane w pojemnikach są roślinami mało wrażliwymi na zimowe chłody i znoszą spadki temperatury nawet do -10°C. Natomiast śliwy i winorośl w takich warunkach mogą doznać uszkodzeń mrozowych.

Aby zapobiec ewentualnym stratom, w odpowiednim czasie wszystkim drzewkom owocowym w donicach powinniśmy zapewnić wystarczająco solidną ochronę przed mrozem, gdyż mocniejsze spadki temperatur są groźne nawet dla okazów najzdrowszych i najsilniejszych. Dobrym sposobem zabezpieczenia drzewek jest skupienie ich w jednym osłoniętym miejscu na balkonie lub tarasie.

Doniczki ustawiamy na podkładzie z materiału izolacyjnego, na przykład na płytach styropianu, co uchroni korzenie roślin przed przemarzaniem od dołu. Pionowa osłona w postaci maty trzcinowej lub grubej słomianej złagodzi działanie mrozu i odgrodzi drzewka od zimnych wiatrów.

Okrywając powierzchnię ziemi w doniczkach materiałem przepuszczającym powietrze, np. porowatą folią do ściółkowania, włókniną lub styropianem piankowym, zapewnimy roślinom w pojemnikach dodatkową ochronę przed zimowymi chłodami.