W kropki i paski

trojslepekRośliny z wzorzystymi kwiatami i liśćmi są atrakcją każdej rabaty. Pozwólmy się oczarować niezwykłemu bogactwu ich form, barw i kombinacji.

Przyroda często zaskakuje nas niezwykłymi pomysłami. Zadziwiającym i zachwycającym tworem natury są wielobarwne liście i kwiaty. W uprawie ekstrawaganckie cechy roślin były najczęściej wzmacniane i dzisiaj miłośników roślin może cieszyć wielki wybór form z urozmaiconymi, kolorowymi deseniami liści i kwiatowych płatków.

W grupie bylin, roślin jednorocznych i cebulowych, znajdziemy wiele okazów o kwiatach w wesołych, pastelowych barwach. Duże wrażenie robią na przykład cętkowane jak tygrysia skóra, podobne do storczyków różowe kwiaty trójsklepki Tricyrtis formosana, okryte dodatkowo purpurowymi plamkami. Piękna trójsklepka skutecznie konkuruje z podobnie zdobionymi liliami, jak np. lilia tygrysia Lilium lancifolium czy lilia wspaniała Lilium speciosum 'Rubrum'. Fantazyjnie upstrzonymi kwiatami zachwycają także dalie, np. 'Peppermint Stick' lub 'Sultan'. Wielobarwność dodaje uroku nawet drobnym kwiatom ułudki kapadockiej Omphalodes cappadocica 'Starry Eyes' i listkom wilczomlecza bialobrzegiego Euphorbia marginata.

Rośliny wyjątkowej urody zasługują na odpowiednią ekspozycję i najlepsze miejsce w ogrodzie. Zbyt gęsto posadzone rośliny towarzyszące mogą zaszkodzić wspaniałym okazom, skutecznie je zasłaniając. Rośliny o bogato zdobionych kwiatach powinny znaleźć się w ogrodzie w charakterze nadzwyczajnych gości.

Wzorzyste rośliny najlepiej wyglądają w małych grupach Skromna ilościowo reprezentacja na pewno będzie wyglądać lepiej niż rabata tak gęsto wypełniona pięknymi okazami, że powstaje wrażenie przesytu, a często nawet chaosu. Pojedyncze rośliny skutecznie przyciągają wzrok, sprawiając, że cała aranżacja staje się spokojniejsza i uporządkowana. Te uwagi dotyczą także roślin o dekoracyjnych liściach. I tak, na przykład, w jednej grupie funkii najlepiej umieścić najwyżej jedną lub dwie odmiany o dwu-barwnych liściach. Wśród najpiękniejszych odmian znajdziemy m.in. funkię górską Hosta montana 'Aureomarginata' o bardzo efektownych, dużych, zielonych liściach z żółtym obrzeżeniem, a także funkię falistą Hosta undulata 'Elegans', która ma podłużne i wąskie, białe liście z zielonym brzegiem.

Okazy o wzorzystych liściach mogą zdobić ogród samodzielnie, bez wsparcia innych roślin. W ogródku przed domem, na dekoracyjnej rabacie żwirowej pierwszoplanowe role możemy wyznaczyć na przykład kolorowym ozdobnym trawom lub turzycom. Kępy japońskiej turzycy Carex morrowii 'Variegata' i także japońskiej trawy leśnej Hakonechloa macra 'Aureola' osiągają wysokość do 30 cm i tolerują niedostatek światła słonecznego.

Na miejsca nasłonecznione znakomicie nadaje się wysoka trawa 'Zebrinus', będąca odmianą miskanta chińskiego Miscanthus sinensis.