Domowe przetwórstwo owoców i warzyw

Domowe przetwórstwo owoców i warzyw.

Domowe przetwórstwo owoców i warzyw odgrywa dużą rolę w wielu gospodarstwach. Ogródek na wsi lub działka pracownicza w mieście pozwalają na uzyskanie surowca, z którego dobra gospodyni może przygotować przetwory na całą zimę i wiosnę. Przetwory domowe mają jednak charakter tradycyjny, tzn. przygotowuje się je głównie z dużym dodatkiem cukru, np. konfitury czy dżemy. Są one często atrakcyjne i smaczne, ale nie zalecane ani ze względów żywieniowych, ani ekonomicznych.

Cukier jest coraz droższy, przygotowanie więc przetworów o dużej jego zawartości napotyka istotne trudności. Przy skromnych przydziałach tego artykułu trudno utrwalić większe ilości owoców metodami tradycyjnymi. Z tego powodu wiele rodzin rezygnuje z robienia przetworów owocowych. Nie jest to słuszne, ponieważ można wybrać takie sposoby przetwarzania, przy których nie potrzeba dodawać cukru lub dodaje się go tylko w niewielkich ilościach. Wykorzystując przetwory w miesiącach zimowych i wiosennych, można je każdorazowo dosładzać zgodnie z upodobaniem lub spożywać w takiej postaci, w jakiej zostały przygotowane.

Za sporządzeniem przetworów mało słodzonych lub bez cukru przemawiają również względy zdrowotne. W wielu wysoko uprzemysłowionych krajach zwraca się uwagę na zmiany w żywieniu, jakie powoduje cukier i jego przetwory. Lekarze i żywieniowcy podkreślają, że nadużywanie cukru wywołuje niedobory różnych składników odżywczych w organizmie, ma także wpływ na wystąpienie takich chorób, jak: otyłość, próchnica zębów, cukrzyca i miażdżyca. Oczywiście przy obecnym spożyciu cukru w Polsce jest to bardzo istotne.

Przemysł owocowo-warzywny wprowadza coraz częściej na rynek przetwory mało słodzone. W przetwórstwie domowym również powinny one być bardziej rozpowszechnione.