Niezbędne owoce i warzywa

OWOCE I WARZYWA NIEZBĘDNE W JADŁOSPISIE.

Warunkiem prawidłowego zestawienia codziennego jadłospisu jest uwzględnienie w nim różnorodnych produktów spożywczych. Poszczególne bowiem produkty dostarczają różnych składników odżywczych, które są potrzebne organizmowi do jego wzrostu ii rozwoju. Z pożywieniem musi być dostarczonych około 40 składników odżywczych. Niektóre z nich mogą być przez pewien czas magazynowane w organizmie i zużywane stopniowo, inne, jak np. witamina C, muszą być dostarczane stale ii systematycznie, gdyż organizm ich nie magazynuje.

Mleko i produkty mleczne są głównym źródłem białka, wapnia i witaminy B2, przetwory zbożowe, a więc pieczywo, kasze czy makarony — węglowodanów i niektórych witamin z grupy B, natomiast mięso, ryby i jaja — białka, żelaza i witamin B1 i PP. Tłuszczu dostarczają organizmowi masło, smalec, margaryna i oleje roślinne.

Niezbędnymi składnikami naszego pożywienia są także owoce i warzywa. Chociaż zawierają stosunkowo mało białek i tłuszczów, to jednak stanowią dla organizmu dobre, a często jedyne źródło wielu witamin (zwłaszcza witaminy C, karotenu i niektórych witamin z grupy B), składników mineralnych, łatwo przyswajalnych cukrów, kwasów organicznych, pektyn, olejków eterycznych i garbników. Niektóre z tych składników, jak np. witamina C, nie występują w innych produktach lub występują w bardzo małych ilościach, dlatego też w naszym jadłospisie nie może zabraknąć owoców i warzyw.

Bardzo ważne w dietetyce jest również to, że sole mineralne występujące w owocach i warzywach są w większości zasadotwórcze i dlatego zobojętniają nadmiar kwasów powstających w ustroju przy spożywaniu mięsa, ryb, jaj i produktów zbożowych. Pozwalają one więc na utrzymanie jego równowagi kwasowo-zasadowej. Występujące w owocach i warzywach błonnik i kwasy organiczne wpływają regulująco na procesy trawienne organizmu, a pektyny obniżają poziom cholesterolu we krwi. Istotne znaczenie w żywieniu mają walory smakowo-zapachowe a także barwa i konsystencja tych produktów. Walory te sprawiają, że posiłki z dodatkiem owoców i warzyw są bardziej atrakcyjne.

Owoce i warzywa muszą być stałą pozycją naszego codziennego jadłospisu niezależnie od sezonu. Jak wyliczyli żywieniowcy i lekarze, dzienne zapotrzebowanie na te produkty, nie wliczając ziemniaków, wynosi nie mniej niż 500 g. Ważne jest przy tym nie tylko dostarczenie odpowiedniej ilości owoców i warzyw, ale i ich zestawienie, gdyż jedne są bogate w witaminę C, inne — w karoten czy składniki mineralne.