Czerwiec w warzywniku

W warzywniku w pierwszej połowie miesiąca siejemy na rozsadniku jesienne odmiany warzyw kapustnych – jarmużu, kalafiorów, brokułów, kalarepy, endywii, sałaty kruchej i radichcio. Kalarepę można wysiewać przez cały czerwiec, nawet do połowy lipca. Początek czerwca to także czas wysiewu do gruntu nasion cykorii sałatowej, buraków ćwikłowych, rzodkiewki (odmiana ‘Murzynka’), średniowczesnej marchwi na zbiór jesienią i krótkie przechowywanie oraz karłowych odmian fasoli szparagowej zielono- i żóttostrąkowej.

Można jeszcze wysiewać ogórki i kukurydzę cukrową, a pod koniec miesiąca na rozsadnik – sałatę masłową i późną kalarepę. Sadzimy też do gruntu rozsadę wczesnych brokułów, jarmużu i brukselki.

Na początku czerwca kończy się sadzenie do gruntu rozsady warzyw ciepłolubnych: papryki, oberżyny, melona, kawona, a nawet pomidorów na późniejszy zbiór.

W czerwcu możemy zbierać już wczesne odmiany sałaty, rzodkiewki (kolejny rzut), kalarepy, kalafiorów, kapusty, marchwi, pietruszki, cebuli dymki, a także szczypior, bób i szparagi.

Odchwaszczamy grządki, a pieląc przerywamy zbyt gęsto rosnące siewki warzyw korzeniowych – trzeba to zrobić wcześnie, gdy mają zaledwie 2-3 liście właściwe.