Urok jesieni

Żywe kolory lata zaczynają powoli blaknąć. Nasz balkon lub taras zyska jednak na urodzie, jeśli przystroimy go barwami jesieni.

kompozycjaPrzed kilku laty niemiecka firma ogrodnicza Kienzler zaczęła propagować niezwykle efektowną grupę roślin, którą nazwała „Fall Magic” („Urok Jesieni”). Obecnie w różnych zestawach prezentuje ją na europejskich targach ogrodniczych. Są to gatunki i odmiany bylin o barwnych liściach: złocistych, srebrno-szarych, różowych i bordowych, a także wielobarwnych, z białym lub żółtym deseniem.

Każdy zestaw składa się zarówno z roślin o pokroju wzniesionym, jak i płożącym, a także z jednego lub dwóch gatunków o delikatnym, trawiastym ulistnieniu, które dodają kompozycji lekkości i wdzięku. W punkcie centralnym umieszcza się mocniejszy akcent barwny. Wszystkie rośliny utrzymane są w podobnej tonacji kolorystycznej; w jednym zestawie łączy się na przykład gatunki o żółto-zielonym ulistnieniu z żółto kwitnącymi chryzantemami, w innym zaś gatunki o bordowo zabarwionych liściach z wrzosami lub chryzantemami o różowych kwiatach.

Zapewne niektóre odmiany trudno będzie kupić w naszych sklepach, ale mogą nam dostarczyć inspiracji do robienia własnych kompozycji. Jest przecież wiele popularnych bylin, z których łatwo dobrać piękne zestawy. Pod koniec lata można je wykopać z ogrodu i „przeprowadzić” do pojemników.

Jesienne kompozycje doskonale się prezentują w glinianych lub kamiennych donicach (w sklepach są też tanie i lekkie pojemniki z plastiku imitującego naturalny materiał). Pojemniki powinny mieć otwory odpływowe i grubą warstwę drenażu na dnie. Rośliny można również posadzić w wiklinowych lub metalowych podwieszanych koszach. By ziemia zbytnio nie przesychała, wykładamy je grubą folią, w której robimy 2-3 małe otwory. Pojemniki z metalowych prętów ładniej wyglądają, jeśli najpierw wymości się je mchem lub wyłoży specjalną wkładką z włókna kokosowego, a dopiero na niej położy folię.

Kompozycje z bylin mogą być dekoracyjne przez kilka lat. Rośliny
ogrodowe są bowiem w stanie zimować na balkonie. Trzeba je tylko przykryć suchymi liśćmi lub gałązkami iglaków, a donicę wstawić do większego pojemnika, np. drewnianej skrzyni, wyłożonej suchymi, ubitymi liśćmi, szmatami lub kawałkami styropianu. Najlepiej jednak przed nadejściem mrozów zadołować pojemnik w ogrodzie lub przesadzić rośliny do gruntu z całą bryłą ziemi.

Jesienne zestawy uzupełnia się często roślinami wieloletnimi, które nie są zimotrwałe, takimi jak: kocanki włochate, zwane też gnafalium, szałwia lekarska, pstre odmiany bluszczu, tatarak trawiasty, ajania. Przed nadejściem pierwszych przymrozków trzeba je przenieść do chłodnego pomieszczenia.

Zestaw roślin stosowanych do kompozycji
„Fall Magic” – „Urok jesieni”

Ajania (Ajania pacifica) odm. Silver Gold; bergenia mieszańcowa (Bergenia hybrida) miniaturowa odmiana Bressingham Ruby; dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) odmiany: Catlin’s Giant, Mahagoni, Burgundy Glow i Rainbow; gajowiec żółty (Galeobdolon luteum) odm. Hermann’s Pride; goryczka szorstka (Gentiana scabra) odm. Shusui Blue; kocanka tienszańska (Helichrysum thianschanicum); pszonak Inolistny (Erysimum linifolium) odm. Variegatum; szałwia lekarska (Salvia officinalis) odmiany: Tricolor, Purpurascens oraz leterina; tatarak trawiasty (Acorus gramineus) odmiany: Ogon, Variegatus; tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) odm. Goldilocks; truskawka mieszańcowa (Fragaria hybrida) odmiany ozdobne: Red Rubo i Pink Panda; turzyce: włosista (Carex comans) odm. Bronze Form i Carex hachijoensis odm. Evergold; wilczomlecz Euphorbia amygdaloides odm. Purpurea.

Ajania (Ajania pacifica, poprzednio Dendran-thema pacificum) pojawiła się na rynku kwiatowym dopiero w ostatnich latach. Jest to bylina pochodząca ze wschodniej Azji – bliska krewna chryzantem. Osiąga wysokość 25 cm. Jej odmiany mają piękne, biało obrzeżone liście. Jaskrawożółte kwiatostany zdobią roślinę przez miesiąc. Termin kwitnienia przypada zwykle na późne lato, ale ogrodnicy przygotowują do sprzedaży kwitnące ajanie – podobnie jak chryzantemy – od marca do listopada. Rośliny należy regularnie podlewać i co 2 tygodnie nawozić. Można je uprawiać w doniczkach na słonecznym oknie lub balkonie, a także w ogrodzie. W Holandii, skąd do nas dotarły, zimują w gruncie. Jednak nasze zimy mogą być dla ajanii zbyt ostre. Lepiej więc przechowywać rośliny w pomieszczeniu o temperaturze około 4°C. Ajanie kupuje się także jako kwiaty cięte.