Jak uprawiać pandany

sadzonkPandany należą do roślin, które dobrze znoszą pobyt w mieszkaniach. Są przy tym długowieczne. Ze względu na dość duże rozmiary potrzebują sporo miejsca. Trzeba też uważać na kolce, które mogą powodować bolesne zadrapania, szczególnie u małych dzieci.

Światło. Najlepiej uprawiać pandany w miejscach widnych, oddalonych około 1,5 m od okna, gdzie światło jest rozproszone. Gatunki o pręgowanych liściach przy niedoborze światła tracą paski i stopniowo zielenieją.

Rośliny ustawione w miejscach o jednostronnym oświetleniu odchylają się w kierunku światła, co z czasem prowadzi do ich deformacji; aby temu zaradzić, trzeba je co pewien czas obracać. Pandany wymagają 8-10 godzin światła dziennie, dlatego zimą warto przez kilka godzin doświetlać je zwykłymi świetlówkami lub tzw. żarówkami energooszczędnymi o mocy 25 W.

Temperatura. Pandany to prawdziwe „piecuchy”. Dobrze rosną w pomieszczeniach, gdzie temperatura jest stale dość wysoka (20-25°C). Zimą może być nieco chłodniej (18-22°C). Jedynie pandan Veitcha znosi całoroczny pobyt w chłodniejszych pomieszczeniach. Z moich doświadczeń wynika, że gatunek ten – wbrew informacjom zawartym w podręcznikach – całkiem dobrze toleruje stałą temperaturę w grani­cach 12-14°C, a także krótkotrwałe spadki nawet do 8°C.

Wilgotność powietrza. Jako ro­śliny tropikalne pandany lubią wil­goć. Jednak gatunki uprawiane w mieszkaniach dobrze znoszą ni­ską wilgotność powietrza, jaka pa­nuje zimą przy centralnym ogrze­waniu. Reagują na nią jedynie za­sychaniem końców liści. Takie martwe brązowe fragmenty można przyciąć nożyczkami.

Podlewanie. W okresie wzrostu pandany muszą mieć zawsze mo­kre podłoże. Zimą, kiedy nie rosną, podlewanie ograniczamy na tyle, że­by ziemia była tylko lekko wilgot­na. Woda do podlewania powinna być letnia i raczej miękka, to zna czy bez nadmiaru wapnia (np. przegotowana).

Przesadzanie. Młode i niezbyt duże pandany zaleca się przesadzać co roku wiosną, starsze – co dwa lata, a mocno rozrośnięte – co kilka lat. Najlepszym podłożem jest mieszanina nieodkwaszonego torfu, ziemi liściowej i darniowej, ale możemy też kupić w kwiaciarni ziemię do palm i dodać do niej piasku (w proporcji 3:1). Podłoże powinno mieć odczyn kwaśny (pH 4,5-5,5). Ze względu na długie korzenie podporowe dobrze jest używać wąskich, ale wysokich doniczek, tzw. palmowych. Przed przesadzaniem nałóżmy grube rękawice, aby się nie poranić.

Okazy dłużej rosnące w jednym pojemniku podnoszą się do góry na korzeniach podporowych. Jest to normalne zjawisko i przy każdym następnym przesadzaniu pandany trzeba umieszczać w podłożu na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio.

Nawożenie. Choć pandany silnie rosną, nie powinny być zbyt intensywnie nawożone. Wystarczy im do­karmianie raz w miesiącu mieszan­ką wieloskładnikową lub nawoza­mi organicznymi, od kwietnia do września.

Pielęgnacja. Co pewien czas ściera­my z liści kurz, ale ich nie nabłyszczamy. Starsze liście zamierają samo­istnie, żółknąc lub brązowiejąc. Obci­namy je wtedy tuż przy łodydze. Kiedy całkowicie zaschną, ich resztki deli­katnie odrywamy, dzięki czemu uwi­daczniają się dekoracyjne pędy.