Kostka brukowa w ogrodzie

brukMiejsce szarych płyt chodnikowych powoli zajmuje kostka brukowa. Wyłożone nią nawierzchnie są równe i – co tu kryć -dużo ładniejsze. Bogactwo kształtów, barw i odcieni kostki brukowej daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia oryginalnych deseni i wzorów, tak aby stanowiły harmonijną całość z otoczeniem.

Kostka, ale jaka?

W Polsce jest już wiele firm produkujących kostkę brukową. Warto jednak kupować tylko taką, która ma atest Instytutu Techniki Budowlanej lub Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Istotna jest też grubość bruku. Jeśli nawierzchnia ma służyć wyłącznie jako chodnik i nie będzie poddawana dużym obciążeniom, wystarczy kostka grubości 6 cm (taką najczęściej stosuje się w ogródkach przydomowych), jeśli zaś np. jako podjazd do garażu – 8 cm.

Kostkę brukową na ogół produkuje się w kolorze szarym, czarnym, żółtym, czerwonym, zielonym i brązowym. Niektóre firmy oferują nieograniczoną gamę barw, wykonując każdy kolor na życzenie klienta.

Mamy do wyboru także różne kształty. Zazwyczaj na każdej palecie oprócz kostek o typowych rozmiarach znajduje się odpowiednia liczba połówek, które służą do układania boków nawierzchni.
Dzięki temu konieczność cięcia ogranicza się do minimum. W niektórych zestawach (np. Nostalit) są również kostki w kształcie zbliżonym do trójkąta, do układania nawierzchni w formie kół lub na zakrętach.

Aby bruk nie rozsuwał się na boki, można dokupić krawężniki dobrane kolorem do kostki. Krawężniki układamy wzdłuż linii prostych.