Ogród gotowy na przyjście wiosny

rhododendronGdy krokusy zaczynają wybijać się spod zmarzniętej ziemi, to znak, że pora zacząć porządki przed nowym sezonem.

W marcu wystarczy kilka słonecznych dni, aby ogród na dobre obudził się z zimowego snu. Wtedy nie ma już chwili do stracenia, ponieważ ogrodniczy kalendarz nie toleruje spóźnień.

Przede wszystkim nie dopuść, aby twoim roślinom zagroziła susza. Często zapominamy, że mogą one już teraz potrzebować wody. Gdy temperatura jest dodatnia, a cały ogród jeszcze wyraźnie śpi, regularnego podlewania wymagają tylko iglaki i rośliny zimozielone. Jeżeli natomiast zauważysz, że wszystkie rośliny rozpoczęły już wzrost, a ziemia jest sucha (bo na przykład od tygodnia nie spadła kropla deszczu), zacznij podlewanie całego ogrodu. Szczególną uwagę zwróć przy tym na młode krzewy i drzewa posadzone jesienią. One potrzebują najwięcej troski.

To także dobry czas na kupno nowej ściółki. Gdy zakończysz sadzenie i wysiew roślin, od razu wysyp na grządkach, pod drzewami i krzewami warstwę torfu, kory lub kompostu grubości 5-8 cm. Zapewni to roślinom lepszy wzrost, zabezpieczy glebę przed nadmiernym wysychaniem i utrudni rozwój chwastów.

Przygotuj kwiatowe i warzywne rabaty

Zdejmij zimowe okrycia z delikatnych roślin. Rób to stopniowo, najlepiej w pochmurne dni, żeby rośliny nie przeżyły szoku z powodu nagłej zmiany warunków. Najpierw rozchyl okrycia od góry. Gdy zrobi się jeszcze cieplej, odkryj rośliny do połowy. Całkowicie możesz usunąć okrycia dopiero wtedy, gdy temperatura nocą ustabilizuje się powyżej o st. C.
Uzupełnij rośliny cebulowe. Jeżeli nie zdążyłaś zakopać cebul jesienią, możesz to zrobić, gdy tylko ziemia rozmarznie. Niektóre zakwitną w tym sezonie, ale trochę później.
Odmłódź byliny. Wymagają tego rośliny, które mają więcej niż 4 lata.
O tej porze roku dzieli się karpy funkii, piwonii, pełnika, tawułki, floksa, helenium i marcinka. Po wykopaniu rozetnij karpy na kilka części, tak aby każda z nich miała wykształcone korzenie i 2-3 pędy naziemne. Wyrzuć część środkową (najstarszą). Resztę posadź w grupach.
Zacznij siew roślin kwitnących. Jeszcze w marcu posiej groszek pachnący, smagliczkę, maki oraz jednoroczne ostróżki.
Warzywa. Wysiej nasiona rzodkiewki, sałaty, marchwi, pietruszki, grochu, bobu i kopru. Obok marchwi posadź czosnek i cebulę dymkę. Nasiona warzyw są mniej odporne na choroby grzybowe niż nasiona kwiatowe. Dlatego warto wcześniej zabezpieczyć je zaprawą nasienną. Można też kupić nasiona zabezpieczone przez producenta. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu wraz z zaleceniem, aby siać w rękawiczkach.

Zadbaj o drzewka i krzewy.

Odświeżające przycinanie.
Zabieg ten przeprowadź w słoneczny dzień. Starsze rośliny oczyść z chorych gałęzi. Wytnij  też pędy, które zabierają światło innym (np. rosnące do środka korony). Boczne odgałęzienia drzewek posadzonych jesienią skróć o 1/3, pędy rosnące do góry przytnij ok. 40 cm nad najwyższym odgałęzieniem, Krzewy wiosenne forsycję, migdałek, tawułę, bez przycina się dopiero w kwietniu.

Sadzenie nowych roślin.

Sadzonkę uprawianą w pojemniku podlej godzinę przed sadzeniem, tę z nagimi korzeniami wstaw do wiadra z wodą. Jeżeli chcesz zabezpieczyć ją palikiem, wbij go wcześniej, najlepiej od strony północnej. Dołek możesz zasypać ziemią kompostową, ale nie używaj nawozów organicznych ani nierozłożonego kompostu. Od razu podlej roślinę 5 l wody, nawet jeśli pada deszcz.

Ochrona przed chorobami.
Dopóki nie ma liści, możesz spryskać drzewa owocowe preparatami zabezpieczającymi przed brunatną zgnilizną oraz oczyścić korę z plam wywołanych przez chorobotwórcze grzyby i bakterie.