Jak przedłużyć życie ciętym kwiatom

kwiaty-cieteŚwieże kwiaty są najmilszą ozdobą domu. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, wypróbuj sprawdzone sposoby ich pielęgnacji.

Kwiaty nie zwiędną szybko, jeśli natychmiast po przyniesieniu z kwiaciarni włożysz je do wazonu i nie zapomnisz o zmienianiu wody. Przed ułożeniem bukietu w wazonie koniecznie oderwij dolne liście, aby nie gniły w wodzie.

Z łodyg róż usuń także kolce (lepiej obłam je, a nie odcinaj).
Gdy zmieniasz wodę, umyj wazon z osadów i resztek roślin, ponieważ przyspieszają gnicie. Wlej letnią, a nie zimną wodę.

Rośliny szybciej pobierają lekko ciepłą niż zupełnie zimną. Ważne jednak, żeby była odstała albo przegotowana. Codziennie świeżej wody wymagają róże, tulipany, gerbery, żonkile i chryzantemy. Goździkom wystarczy zmieniać ją co 2-3 dni. Storczykom – co 4-5 dni (woda nie może zawierać chloru). Łodygi przycinaj ostrym nożem lub sekatorem. Tnij ukośnie, żeby powierzchnia wchłaniania była jak największa. Najlepiej rób to pod strumieniem wody, wniknie wtedy w łodygę od razu po jej przycięciu. Niektóre cięte kwiaty wymagają dodatkowych zabiegów. Róże i dalie będą dłużej stały, jeśli przed wstawieniem do wazonu zanurzysz łodyżki na 5 minut we wrzącej wodzie (na głębokość 10-15 cm).

Po sparzeniu wstaw kwiaty do wody i pozostaw je w zacienionym miejscu na 2-3 godziny. Tulipany i gerbery włóż do wazonu zawinięte w papier i odwiń dopiero po dwóch godzinach.  Kwiaty cięte dobrze jest też zraszać codziennie rano chłodną, przegotowaną wodą.

Irysom, narcyzom, petuniom i astrom możesz dodać do wody odrobinę cukru. Pamiętaj też, aby nie stawiać kwiatów w słońcu, ponieważ szybko zwiędną.