Byliny i krzewy

bylinyZakładając bylinowe rabaty, staramy się tworzyć możliwie harmonijne założenia, w których wybrane byliny pasują do siebie pod każdym względem. Jednak często zapominamy o krzewach, które, mimo iż rosną w najbliższym otoczeniu, nie są uwzględniane w planach aranżacyjnych. A przecież krzewy mogą stanowić bardzo atrakcyjne tło, urozmaicając nasadzenie nie tylko pod względem koloru, ale też formy.

Kompozycje do ogrodów dużych i małych
Z udanym połączeniem bylin i krzewów nie powinni mieć kłopotów nawet właściciele małych ogrodów, gdyż można wybierać spośród olbrzymiej liczby krzewów nisko rosnących. Mało tego, wybór jest na tyle duży, że nasadzenia mogą mieć charakter wielosezonowy, rozkwitając wiosną, latem i jesienią. Wiosnę warto powitać błyszczącymi kolorami, aby po zimowej przerwie zamanifestować radość z nadejścia wiosny i przebudzenia przyrody. W tej roli doskonale sprawdza się czerwono kwitnący pigwowiec pośredni Chaenomeles x superba, w parze z którym dobrze prezentują się byliny o mocno nasyconych kolorach, np. żółta smagliczka skalna Alyssum saxatile czy różowa gęsiówka Arabis. Innym przykładem udanej kwitnącej kompozycji połączenie żółtego złotlinu japońskiego Kerria japonica, serduszek okazałych Di-centra, niebiesko kwitnącej brunnery Brunnera i wielosiłu Polemonium. Wyjątkowo ładnie prezentuje się złotlin z odmiany 'Pleniflora', wyróżniający się gęsto ułożonymi, pełnymi kwiatami. Ów krzew, którego dodatkowym atutem są wyjątkowo zielone pędy, osiąga maksymalnie dwa metry wysokości i szerokości. Po kilku latach, kiedy złotlin traci witalność, a jego kwitnienie słabnie, krzew należy odmłodzić, wycinając pędy u samej podstawy. Zabieg przeprowadzamy zimą.

Stanowiska słoneczne są zarezerwowane dla takich krzewów, jak żylistek, krzewuszka i jaśminowiec. Okazy te stanowią idealną parę dla wielu bylin letnich; na przykład dla żylistka szorstkiego Deutzia scabra z odmiany 'Plena', wyróżniającego się drobnymi, pełnymi, dzwonkowatymi kwiatami, doskonałymi partnerami są różowy bodziszek Geranium cantabrigiense 'Biokovo;, mieszańcowe odmiany ostróżek w kolorze granatowym czy jasnoniebieski dzwonek brzoskwiniolistny. Jednak mogą być sadzone zbyt blisko krzewu, ponieważ żylistek bardzo płytko się ukorzenia i prowadzi korzenie tuż pod powierzchnią gruntu. Całą aranżację możemy uzupełnić takimi roślinami, jak złocień (odmiany mieszańcowe Leucanthemum maximum), niebieskofioletowy bodziszek Geranium x magnificum, fioletowy łubin i ciemnoczerwona krzewuszka cudowna z odmiany 'Purpurea'.

Jaśminowiec z odmiany 'Dame Blanche', który upaja słodkim aromatem w czerwcu i lipcu, jest głównym elementem rabatki pełnej aromatów. Kompozycję uzupełniają ponieważ żylistek bardzo płytko się ukorzenia i prowadzi korzenie tuż pod powierzchnią gruntu. Całą aranżację możemy uzupełnić takimi roślinami, jak złocień (odmiany mieszańcowe Leucanthemum maximum), niebieskofioletowy bodziszek Geranium x magnificum, fioletowy łubin i ciemnoczerwona krzewuszka cudowna z odmiany 'Purpurea'.

Jaśminowiec z odmiany 'Dame Blanche', który upaja słodkim aromatem w czerwcu i lipcu, jest głównym elementem rabatki pełnej aromatów. Kompozycję uzupełniają
białe i różowe płomyki wiechowate Phlox paniculata, różowe chabry białawe Cen-taurea dealbata i fioletowe kocimiętki. Jaśminowiec powinien być prześwietlany po kwitnieniu mniej więcej co 2-3 lata, dzięki czemu krzewy młodnieją.

W ogrodach kwitnących niezastąpiona jest także budleja Dawida. Spośród wielu możliwych propozycji warto wybrać granatową budleję 'Black Knight', ładnie kontrastującą z żółtym nachyłkiem okółkowym Coreopsis verticillata, rudbekią błyskotliwą Rudbeckia fulgida oraz rubino-woczerwonym dzielżanem Helenium. Szkoda, że w ogródkach tak rzadko uprawia się budleję skrętolistną Buddleja alter-nifolia. Krzew ten rozrasta się do szerokości 2-3 metrów, pierwszorzędnie spełniając rolę tła rabaty. Gatunek ten kwitnie w kolorze jasnoróżowym i może być łączony z fioletową lawendą wąskolistną Lavandula angustifolia, różową jarzmianką większą Astrantia major oraz żółtym dziurawcem kielichowatym Hypericum calycinum.

W miejsca słoneczne i do zacienionych zakątków Bardzo interesujące są także propozycje aranżacji na stanowiska zacienione, bo i tu wybór bylin i krzewów cieniolubnych jest całkiem spory. Miejsca te charakteryzują się również sporą wilgotnością. W takich warunkach przeważnie uprawia się rośliny o dużych liściach: kokornak, hortensje, funkie, tarczownice, języczki, a także różaneczniki, oczary, cisy, klony palmowe, tojady, tawułki chińskie czy bluszcz pospolity. Doskonałym przykładem jest aranżacja oparta na biało kwitnącej hortensji drzewiastej z odmiany 'Annabelle', uzupełnionej niebieskimi tojadami Aconitum oraz różowymi zawilcami japońskimi i tawułkami chińskimi.