Pieris japoński i kawa

drzewko-kawowe„Niedawno kupiłem roślinę o łacińskiej nazwie Pieris japonica i nie wiem dokładnie, co to jest i jak się ją uprawia?Ponieważ zbieram różne ciekawe rośliny, kilka dni temu nabyłem kawę arabską, bo zainteresowały mnie jej walory ozdobne. Na razie jest to 30-centymetrowy krzaczek i chciałbym się dowiedzieć, jak ją uprawiać, aby wydała kwiaty i owoce, oraz jakiego stanowiska potrzebuje ten urokliwy krzew?”

Pieris japonica, czyli pieris japoński (na zdj.), jest zimozielonym krzewem uprawianym w ogrodzie. Dobrze rośnie na stanowisku półdenistym o podłożu kwaśnym i przepuszczalnym, w którego skład powinien wchodzi torf wysoki (kwaśny). Pieris należy ściółkować. Kwitnie wiosną, mniej więcej w czasie Wielkanocy, dzbanecz-kowatymi, śnieżnobiałymi kwiatami zebranymi w okazałe, zwisające wiechy. Dorasta do 3 m wysokości. Pierisa trzeba zasilać specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla roślin wrzosowatyćh, gdyż należy właśnie do tej rodziny. Bez problemów można go uprawiać w zachodniej, cieplejszej części kraju; krzewy rosnące w centrum lub na wschodzie Polski na zimę lepiej okrywać agrowłókniną.

Drzewo kawowe Coffea arabica pochodzi z lasów tropikalnych. W naszym klimacie jest rośliną pokojową, uprawianą w pojemnikach. W krajach tropikalnych jest rośliną użytkową -z jej nasion otrzymuje się aromatyczny napój. Ze względu na piękne, ciemnozielone liście kawę uprawia się w mieszkaniu jako roślinę ozdobną. Powinna stać w półcieniu, zimą lepiej zapewnić jej nieco jaśniejsze stanowisko, ale nie słoneczne. Kawa wymaga kwaśnego podłoża. Od marca do września należy zapewnić jej wilgotność w powietrzu (spryskiwanie) oraz nawożenie co dwa tygodnie nawozem wieloskładnikowym o niskiej zawartości wapnia. Do podlewania trzeba używać miękkiej wody (przegotowanej i ostudzonej). Zimą ogranicza się podlewanie, lecz nie wolno przesuszać podłoża, natomiast nawożenie całkowicie się wstrzymuje. Kawa zakwita trzy lata po posadzeniu, latem drobnymi, białymi kwiatami. Owoce (jagody) są koloru czerwonego, z domowej uprawy nie zawsze zdolne do kiełkowania. Gdy drzewo osiągnie zbyt duże rozmiary, można mu skrócić gałązki, obcinając ok. 1/3 ich długości. Zabieg ten wykonuje się zimą (styczeń, luty). Wykonując regularne, coroczne cięcia, można trzymać roślinę w ryzach. Drzewo ładnie się zagęści i nie będzie sprawiać kłopotu.