Wiecznie zielone krzewy i drzewa

tujaWiecznie zielone krzewy i drzewa zachwycają nie tylko barwą swoich trwałych liści czy igieł, ale także dekoracyjnymi kwiatami i urozmaiconym pokrojem.

Późną jesienią, gdy większość roślin zrzuci zielone szaty, ogród staje się pusty i bezbarwny. Ulicę za ogrodzeniem można oglądać w całej okazałości i nic nie zasłania wnętrza ogrodu przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów. Teraz satysfakcję czuje niejeden właściciel ogrodu, który wcześniej zaintersował się krzewami wiecznie zielonymi i zdecydował je uprawiać. Obecność w ogrodzie okazów zielonych przez cały rok jest pożądana z tak różnych względów, że rezygnacja z nich jest dla wielu miłośników roślin poważnym problemem.
Żywopłoty z żywotników Thuja, cyprysików Chamaecyparis czy laurowiśni Prunus laurocerasus osłaniają wnętrze ogrodu także zimą. Przez cały rok dekoracyjnych walorów nie tracą kule bukszpanu Buxus sempervirens lub zielone rzeźby z cisu Taxus baccata. Wygląd ogrodu wzbogacają także piękne, pojedynczo rosnące okazy świerków Picea, jałowców Juniperus, sosen Abies czy ostrokrzewów Ilex. Szary mur lub nieefektowne ogrodzenie nawet zimą zupełnie znikają pod zielonymi liśćmi bluszczu Hedera helix lub trzmieliny pnącej Euonymus fortunei.

Wiele wymienionych roślin ma także odmiany zwracające uwagę przez cztery pory roku nie tylko niezmienną zielenią liści i igieł, ale także niecodziennymi formami wzrostu i wspaniałymi kwiatami. Miejsce dla wiecznie zielonych okazów powinno się znaleźć nawet w małym ogrodzie. Tutaj na pewno nie będą przeszkadzać odmiany karłowe, a także gatunki o niedużych rocznych przyrostach pędów.

Na czterech stronach tego artykułu przedstawiamy niektóre gatunki i odmiany – przedstawicieli dosyć dużej już grupy roślin zawsze zielonych.