Niezwykłe formy, liście i igły

arakarijaJeżeli znudziły się nam popularne i już opatrzone kolumnowe kształty cyprysika, jałowca czy żywotnika, posadźmy w ogrodzie zawsze zielone krzewy i drzewa o rzadko spotykanym pokroju czy formie liści. Coraz częściej uprawiana jest w ogrodach dosyć niezwykła, pochodząca z chilijskich i argentyńskich Andów roślina iglasta araukaria Araucaria araukana. Ozdobą drzewa są duże, trójkątne, skórzaste liście-łuski, gęsto okrywające słabo rozgałęzione pędy, wyrastające w rzadko ułożonych okółkach. W swojej ojczyźnie roślina osiąga wysokość do 50 m. Młode araukarie są bardzo wrażliwe na mróz.

Niezwykłe igły szydlicy japońskiej Cryptomeria japonica 'Cristata', często rosną gęsto jedna przy drugiej, tworząc płaskie listewki przypominające koguci grzebień. Dekoracyjnym iglakiem jest także sosna drobnokwiatowa Pinus paryiflora 'Schoon’s Bonsai'. Jej krótkie (2-6cm), szaroniebieskie, zebrane w gęste pęczki igły są lekko powykręcane w różnych kierunkach. Ta odmiana osiąga wysokość około dwóch metrów, ma zwarty pokrój i nie łysieje.

O dekoracyjnych walorach sosny Veitcha Abies veitchii 'Pendula' i cedru himalajskiego Cedrus deodara 'Blue Snake' decydują nie tyle ładne igły, co efektowny pokrój, tworzony przez pełne wdzięku, zwieszające się gałęzie. Te mało rozpowszechnione rośliny zasługują na większe zainteresowanie. W ogrodzie z iglakami egzotycznymi roślinom należy zapewnić dosyć dużo miejsca, aby mogły w pełni prezentować swą urodę i żeby nic nie przeszkadzało nam w podziwianiu ich pięknych form.