Jak ciąć wisterię (glicynię)?

Jak ciąć wisterię (glicynię)?

Pytanie:

Bardzo podoba mi się kwitnąca wisteria i koniecznie chciałbym ją mieć w ogrodzie. Słyszałem jednak, że niekiedy nie kwitnie ona przez wiele lat. Czy mogę mieć pewność, że roślina, którą posadzę zakwitnie? I po jakim czasie?

Odpowiedź:

Przede wszystkim proszę kupić roślinę z pewnego źródła. Odradzam kupowanie na targu i w podobnych miejscach, gdyż rośliny tam sprzedawane mogą być rozmnażane z nasion i zdarza się iż takie egzemplarze nie kwitną w ogóle. Natomiast wisteria wyhodowana w szkółce jest rozmnażana wegetatywnie i kwitnąć powinna. Ale jak ciąć wisterię, aby zmobilizować ją do szybkiego kwitnienia?

Posadzoną wisterię pozostawiamy w spokoju przez dwa trzy lata od posadzenia. Po tym okresie musimy ją regularnie ciąć. Cięcie podstawowe wykonujemy na przełomie lipca i sierpnia. Tniemy wtedy większość nowych przyrostów nad czwartym liściem. Wczesną wiosną wycinamy pędy martwe, zbędne i bardzo cienkie. Na pędach bocznych pozostawiamy maksymalnie trzy pąki. Jeśli roślina bujnie rośnie, ale nie chce kwitnąć, można ją do tego pobudzić podcinając korzenie. W końcu lutego lub w marcu wbijamy wokół rośliny szpadel, pionowo,”po okręgu”, ok. 50 cm od podstawy rośliny.