Kulczyk szary

Warunki chowu

Szare śpiewki jak wspomniałem wcześniej lubią temperaturę w pomieszczeniu dość wysoką i wilgotność odpowiednią do owej temperatury.
Ptaki nie lubią zmian temperatur i ich skoków, wtedy czują się źle.Nie lubią również jak są przenoszone z miejsca na miejsce.Lubią spokój, ciszę, a obecność ludzi nie przeszkadza im, pod warunkiem, że klatki lub woliery będą umieszczone wysoko, lub tak, że człowiek zawsze jest niżej od ich zabudowanych wolier. Każdą parkę kulczyków-ptaków już wcześniej skojarzoną, powinno się trzymać razem ze sobą w jednej osobnej klatce lub wolierze. Pary złączone razem nie oddzielamy już wcale, ani przed lęgami, ani gdy samica siedzi już na jajkach.Samica i samiec biorą czynny udział w wychowie młodych i oddzielenie samca powoduje, że tracimy cały lęg. Czasami doświadczone samice wychowują same pisklęta, ale zdarza się to niezmiernie żako i czasami udaje się samicy wychować swoje młode, jednak nie tak do końca, bo jak zniesie następne jajka, wtedy przestaje karmić swoje dzieci a młode w zasadzie zawsze padają.
Nie ma różnicy dla samca czy będzie on sam czy też z samicą, zawsze czynnie i chętnie śpiewa. Z moich doświadczeń wynika, że gdy jest właśnie ze swoją partnerką to śpiewa bardziej czynnie i piękniej, niż byłby sam ze sobą w jednej klatce.Często tak się dzieje, że wielu hodujących te ptaki w Polsce oddziela już złączone ze sobą pary. Jest to błąd w sztuce hodowlanej i czegoś takiego nie należy robić.

Pokarm

Pokarmy dla kulczyków muszą być bardzo urozmaicone. Ptaki nie są wcale wybredne, ale zbyt jednostajnie podawany pokarm przyczyni się do tego, że w przyszłości nie dadzą sobie rady z wychowem młodych,wtedy samica młode najczęściej wynosi martwe do karmników z pożywieniem. Jest to znak dla hodowcy, że ptaki maja za mało urozmaiconego pokarmu i nie potrafią tym pokarmem wykarmić swoje dzieci!!!
Różnego rodzaju prosa senegalskie,proso białe, włośnica beer, proso węgierskie, różnego rodzaju moher, nasiana sałaty,mak. W niewielkim stopniu, ale podajemy również konopie i kanar. Podkreślam, że przede wszystkim prosa takie, które są najmniejsze ze wszystkich pros. Moczone ziarno i skiełkowanie. Do skiełkowanych należy: rzepak i murzynek
Wymienię, czego nie należy podawać tym ptakom: nie podajemy rzepiku i rzepaku na sucho!!!.Jedynie w niewielkiej ilości rzepik i rzepak, skiełkowany.
Podajemy wszelkie zielonki i jabłko. Z pokarmów o zawartości białka zwierzęcego podajemy mączniki, mszyce, mączkę rybną, mole i mrówcze jajka (mrówcze jaja ptaki chętnie zjadają,ale należy pamiętać, że wybierając jajka mrówką niszczymy naszą przyrodę, miejmy to zawsze na uwadze). Szare śpiewki są wrażliwe na niedobór witamin i te witaminy należy im dostarczać,nie zależnie czy podajemy zieleninę czy inne owoce. Podawać należy Multiwitaminę, a przed samymi lęgami dodatkowo Calcium Gluconicum. Odżywki dla niemowląt należy włączyć w jadłospis ptaków i skutecznie podawać. Dno klatki/woliery zawsze powinno być wysypane piaskiem z dodatkiem pokruszonych skorupek jaj i ossasepią. Dodatkowo Sepia powinna być zawieszona w górnych partiach klatki, ponieważ ptaki czynnie zjadają ją w większych porcjach.