Dekoracja okna

okno-kwiatyRośliny doniczkowe najczęściej ustawiamy na parapetach okiennych. Teraz, w marcu, gdy zazwyczaj przesadzamy i odmładzamy domowe kwiaty, jest okazja uporządkować je, aby naprawdę ozdobiły okna.

Jak w ramach obrazu

Warto zadbać o to, by zestaw roślin przy oknie prezentował się ładnie zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Przecież jest to swego rodzaju obraz w ramach. Kompozycji dopełniają też zasłony, dobrze więc, gdy harmonizują kolorystycznie z barwą kwiatów bądź liści. Trochę inaczej ma się sprawa z firankami. Jeśli są wykonane z gęstej koronki, to właściwie nie widać przez nie roślin. Może więc zamiast bardzo długich upiąć nieco krótsze, by odsłonić kwiaty.

Naczynia, figurki i inne drobiazgi

Dobrze wiemy, jak ważną rolę w eksponowaniu roślin odgrywają pojemniki. Postarajmy się, by stanowiły komplet albo utrzymane były w podobnym stylu i tonacji kolorystycznej. Wśród roślin można wyeksponować kilka miłych dla oka drobiazgów, takich jak kamienie, muszle, figurki, mała konewka bądź ozdoby na patyczkach wbite do doniczek. Taki sposób dekorowania parapetów zaobserwowałam w Holandii i bardzo mi przypadł do gustu. Każde z tamtejszych okien ma własny niepowtarzalny charakter i Dodajmy, że ich wygląd zmienia się co sezon, a nawet częściej.

Trochę praktycznych porad

Nawet najciekawsza aranżacja wygląda ładnie tylko wtedy, gdy rośliny są zdrowe i zadbane. Pamiętajmy więc, aby zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Na wspólnym parapecie powinny znaleźć się gatunki, którym będą odpowiadać panujące tu warunki – zwłaszcza oświetlenie, temperatura i wilgotność powietrza. Najłatwiej o zestaw na okna oświetlone jasno, lecz niezbyt ostrymi promieniami (np. wschodnie), bo roślin o średnich wymaganiach jest najwięcej. Staranniej musimy dobrać gatunki na parapety zacienione (np. przez uliczne drzewo), a także silnie nasłonecznione (np. południowe lub południowo-zachodnie).

Rośliny nie powinny stać w nadmiernym zagęszczeniu. Sprzyja to wyciąganiu się ich pędów i rozwojowi niektórych chorób. Starajmy się nie zastawiać kwiatami tej części okna, którą często otwieramy, gdyż wtedy łatwo uszkadzamy liście swoim ulubieńcom.

Zestawiamy rośliny według ich wymagań

  • • Okna mocno nasłonecznione (południowe i południowo-zachodnie): agawa, aloes, ananas, bugenwilla, echmea, eonium, eszeweria, grubosz, gasteria, juka, kaktusy, kalanchoe, nolina, pachypodium, pelargonia, przypołudnik, wilczomlecz, starzec.

 

  •  Okna dobrze oświetlone (wschodnie, południowo-wschodnie, północno-zachodnie): achimenes, adiantum, afelandra, anturium, asparagus, asplénium, azalia, begonia, diffenbachia, cytrusy, dracena, fiołek alpejski, fiołek afrykański, fikus, frizea, gardenia, gerbera, hibiskus, kaladium, kro-ton, kordylina, maranta, niedo-śpian, pantofelnik, rośliny owa-dożerne, soleirolia, skrzydłokwiat, szlumbergera.

 

  •  Okna słabo oświetlone (północne lub zacienione): anturium, aspidistra, begonia, bluszcz, cissus, fitonia, paprocie, peperomie, pilea, skrętnik, syngonium, widliczka, zielistka.