Wzór ogrodu formalnego

ogrodKluczową rolę odgrywa wysoki żywopłot. W tym przypadku jest on zaprojektowany z wiecznie zielonego cisa pospolitego Taxus boccata, którego koronę przystrzyżono w nieregularne fale. Rząd przed żywopłotem należy zarezerwować dla ozdobnych drzewek lub krzewów. Trafnym wyborem jest m.in. dereń biały z odmiany ‘Argenteomarginata’, który zachwyca widokiem kolorowych liści, białych kwiatów i czerwonych pędów zimą.

Dróżka, jak również cały skwerek zyskały nową nawierzchnię z czerwonej kostki klinkierowej. Po prawej i lewej stronie ścieżki są rozplanowane rozmaite rabatki, obwiedzione niskim bukszpanowym żywopłocikiem. Między rabatami położonymi po prawej stronie poprowadzona jest żwirowa alejka, z której mamy swobodny dostęp do roślin.
Na rabatach rosną byliny: na różowo kwitnąca piwonia chińska Paeonia lactiflora, liliowiec Hemerocallis i niewysoka róża krzaczasta z odmiany ‘The Fairy’. Przyklaskują im białe płomyki, niebieskie ostróżki, bodziszki Geranium himalayense ‘Gravetye’ oraz przywrotniki. Spomiędzy kwiatów wynurzają się wierzchołki wiecznie zielonych bukszpanowych stożków. Na linii dwóch drzew rozstawiony jest różany łuk, po którym wspina się różowo kwitnąca odmiana róży pnącej ‘Rosarium Uetersen’. Trawnik przetrwał niemal w niezmienionej postaci, choć poddano go gruntownej kuracji odmładzającej.

Drzewa owocowe, mimo iż już nie najmłodsze, nadal owocują, dlatego szkoda byłoby je wycinać. Poza tym pięknie kwitną, latem zaś przyjemnie wypoczywać w ich łagodnym cieniu.

Wytrzymałe byliny
Byliny są bardzo liczną i ważną grupą ozdobnych roślin ogrodowych. Niestety, coraz częściej chorują, stanowiąc łakomy kąsek dla coraz większej liczby szkodników. Bardzo uciążliwe stają się ślimaki, których zwalczanie może sprawić sporo problemów. Na szczęście nie wszystkie rośliny zaliczają się do tak zwanej grupy wysokiego ryzyka. Bez większych obaw na słonecznych stanowiskach można uprawiać m.in. krwawnika ‘Terracotta’, astra wrzo-solistnego ‘Pink Star’, wilczomlecza Euphorbia seguieriana i nawłoć ‘Gol-denmosa’. Do miejsc cienistych polecane są takie rośliny, jak bergenia, tawułka ‘Glut’, chiastofil i ozdobne trawy, jak np. turzyca.