Choroby trawnika – pleśń śniegowa

Choroby trawnika – pleśń śniegowa.

Chyba najpopularniejsza w naszych warunkach klimatycznych choroba grzybowa trawników to pleśń śniegowa. Objawy widoczne są zwykle wiosną, znacznie rzadziej późną jesienią. Na martwych resztkach trawy widoczne są biało-szare strzępki grzybni, niekiedy z pomarańczowymi grupkami zarodników. W miejscach występowania nadziemne części traw zamierają i pojawiają się tam chwasty.

Na rozwój pleśni śniegowej duży wpływ mają warunki klimatyczne, więc nie zawsze możemy całkowicie zapobiegać jej występowaniu. Najbardziej niebezpieczna jest gruba, zaskorupiona, długo leżąca na trawniku warstwa śniegu. Jednak co nieco zrobić możemy. Przede wszystkim nie wolno jesienią nawozić trawników dużymi dawkami azotu. Przenawożony trawnik jest dużo bardziej podatny na choroby. Po drugie, nie zaniedbujemy koszenia trawnika do samego końca wegetacji traw. Jesienią wygrabiamy z trawnika wszystkie resztki traw, opadłe liście itp. Zapobiegawczo można jesienią przeprowadzić oprysk fungicydem. Zimą w miarę możliwości unikamy chodzenia po przysypanym śniegiem trawniku. W czasie roztopów rozbijamy skorupę śnieżną aby ułatwić dostęp powietrza do roślin.

Jeśli pleśń śniegowa pojawi się na naszym trawniku, należy wygrabić porażone części roślin. Można wykonać oprysk fungicydem. Jako jeden z bardziej skutecznych jest polecany Alert 375S.C. Regeneracja trawy następuje samoistnie z węzłów krzewienia. Aby ją jednak pobudzić i przyspieszyć warto wykonać delikatną wertykulację i przede wszystkim nawieź trawnik azotem.